Loading Events

« All Events

Estrada młodych

15 maja - 18:30 - 20:30

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

SZYMON DRZYMAŁA – klarnet
III miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej

KRZYSZTOF GALBARCZYK – klarnet
III nagroda na XI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie

PAWEŁ JACAK – akordeon
I nagroda na International Accordion Competition w Puli w Chorwacji

ZOJA SYGUDA – skrzypce
I nagroda oraz nagroda publiczności w Concertino Praga w Czechach

KAROLINA IGA WŁODKOWSKA – flet
III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Żyrardowie

MAJA WRONOWSKA – saksofon
II miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Finalis w Białymstoku

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
GIOVANNI FERRAUTO (WŁOCHY) – dyrygent

W programie m.in.: H. Wieniawski, H. Villa-Lobos, J. Świder, C. Mepas


Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bilety w cenie od 10 zł do 30 zł

Kup bilet – Bilety24.pl – link

CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny – 30 zł

2. Bilet ulgowy – 24 zł
Przysługuje:
a) za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
– emerytom, rencistom,
– rodzicom lub opiekunom dziecka,
– posiadaczom odznaki „Zasłużony działacz kultury”
– osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH
b)
– nauczycielom szkół muzycznych
– grupom zorganizowanym powyżej 15 osób
– opiekunom osób niepełnosprawnych

3. Bilet specjalny – 10 zł
– przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu
– uczniom i studentom do 25 roku życia
– dzieciom posiadającym Łomżyńską Kartę Mieszkańca

4. Bilet KDR N (Karta Dużej Rodziny Normalny) – 24 zł
– przysługuje osobom dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny

5. Bilet KDR U (Karta Dużej Rodziny Ulgowy) – 10 zł
– przysługuje dzieciom posiadającym Kartę Dużej Rodziny

6. Bilet ŁKM N (Łomżyńska karta Mieszkańca Normalny) – 24 zł
– przysługuje osobom dorosłym posiadającym Łomżyńską Kartę Mieszkańca – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH

* Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.

 

SZYMON DRZYMAŁA
Student II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr. hab. prof. UMFC Arkadiusza Adamskiego. W czerwcu 2023 r. obroniłe dyplom licencjata. Podczas okresu kształcenia zdobywał doświadczenie, od 2015 roku grając w orkiestrze Zespołu Pieśni i Tańca im. Janusza Mejzy „Rzeszowiacy” partię 1 klarnetu, równocześnie zajmując tożsame stanowisko w Mieleckiej Orkiestrze Dętej oraz kapeli ludowej ZPiT „Chorzelowiacy”. Na zaproszenie prezesa Mieleckiego Towarzystwa Muzycznego grał jako solista z towarzyszeniem Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej. Brał również udział w licznych konkursach klarnetowych, podczas których kilkakrotnie udało otrzymywał wysokie punktacje, m.in.: 1 miejsce w Online Music
Competition (Belgrad), 3 miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Białej Podlaskiej, 2 miejsce w kategorii Kwintet Klasyczny oraz Zespół Jednorodny podczas XIII Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych w Warszawie, wyróżnienie w VIII Konkursie Duetów we Wrocławiu oraz podczas XI Zachodniopomorskiego Festiwalu
Klarnetowego w Szczecinie. W trakcie studiów miał także okazję brać udział w projektach orkiestrowych z Uniwersytecką Orkiestrą Symfoniczną oraz Dętą, pracując z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Robert Rumbelow, Monika Wolińska, Andrzej Boreyko, Alexander Humala, Rafał Janiak.
Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności, kształcąc się podczas kursów mistrzowskich u profesorów krajowej i światowej sławy takich jak: Sharon Kam, Gabor Varga, Lorenzo Coppola, Arkadiusz Adamski, Andrzej Godek, Piotr Lato, Robert Stefański, Roman Widaszek oraz koncertując jako solista i członek zespołów kameralnych.

KRZYSZTOF GALBARCZYK
fot. Mirosław Pietruszyński
Klarnecista, kameralista, muzyk orkiestrowy. Jest absolwentem PSM I st. im. K. Kurpińskiego oraz ZPOSM nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, gdzie uczył się gry na klarnecie u mgr Jerzego Czyrana. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Arkadiusza Adamskiego oraz mgr Adriana Jandy. W ramach programu Erasmus kształcił się również w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. W sezonie 2023/24 był członkiem Akademii Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Jest laureatem wielu nagród krajowych konkursów klarnetowych oraz zespołów kameralnych, m.in. czterech edycji Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim czy Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego w Szczecinie.
Jako muzyk orkiestrowy występował na najważniejszych polskich salach koncertowych, takich jak Filharmonia Narodowa, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Studio Koncertowe S1 Polskiego Radia, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Nowa Miodowa. W charakterze muzyka doangażowanego współpracował z orkiestrami takimi jak Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia czy Kopenhaska Filharmonia. Koncertował również z grupami Heroes Orchestra czy LZA Promni.
Rozwijał swoje umiejętności uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich światowej klasy muzyków i pedagogów, takich jak Damien Bachmann, Sergio Pires, Joë Christophe, Harri Mäki, Andrew Marriner, Karel Dohnal, Igor rantisak, John Kruse, Christian Stene i Gabor Varga. Uczestniczy również w muzycznych projektach edukacyjno-społecznych, takich jak Musethica, gdzie wykonywał utwory kameralne u boku Stefana Jezierskiego, Avriego Levitana oraz muzyków Orkiestry Sinfonia Varsovia.
W 2019 roku był pierwszym klarnecistą Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO. W 2021 roku otrzymał Stypendium Rektora UMFC dla najlepszych studentów. Jako muzyk klarnecista kładzie największy nacisk na ekspresję i siłę przekazu muzycznego, najlepiej odnajdując się w wykonywaniu muzyki kameralnej. Grając w orkiestrze symfonicznej nierzadko wykonuje również partie klarnetu basowego oraz Es klarnetu.
Ostatnie znaczące osiągnięcia to: II nagroda w kategorii solistów oraz II nagroda w kategorii zespołów kameralnych na I KonkursieInstrumentów Dętych w Lublinie (2018), II nagroda w kategorii solistów oraz II nagroda kategorii zespołów kameralnych na XIII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2019), Przyjęcie do Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (2019), I nagroda na OPUS 2021 (2021), III nagroda w kategorii solistów oraz I nagroda w kategorii zespołów kameralnych na XV Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2023), Przyjęcie do Akademii Sinfonia Varsovia (2023), III nagroda w kategorii solistów na XI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2024).

PAWEŁ JACAK
Paweł Jacak to uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Łomży w klasie akordeonu Pana Piotra Komorowskiego. Ten młody, 17-letni artysta od 2017 r.zdobywa liczne nagrody na konkursach i festiwalach akordeonowych w Polsce oraz za granicą. Do jego najważniejszych osiągnięć należą – I nagroda na XV World Open Music Competition 2025, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy 2025, I nagroda na International Accordion Competition w Puli w Chorwacji 2024, I miejsce oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Solcu Kujawskim 2024, I i II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy 2022 i 2023, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Ostrawie w Czechach 2021, trzykrotne I miejsce na Regionalnych Konfrontacjach akordeonowych w Grajewie. Paweł jest uczniem aktywnie koncertującym na terenie naszego miasta Łomży. Występował w Filharmonii Kameralnej w Łomży, PSM I i II st, Hali Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Diecezjalnym oraz wielu szkołach podstawowych i średnich. Osiągnięcia artystyczne Pawła zostały pięciokrotnie uhonorowane przyznaniem Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dwukrotnym przyznaniem stypendium dyrektora PSM I i II stopnia w Łomży. Paweł szkolił swoje umiejętności pod batutą wielu znanych profesorów z polskich oraz zagranicznych uczelni podczas licznych masterclass i warsztatów, m. in w Gdańsku, Lusławicach oraz Wejherowie.

ZOJA SYGUDA
Zoja Syguda urodziła się w 2009 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wejherowie w klasie Piotra Bukowskiego, aktualnie jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni w klasie prof. Małgorzaty Skorupy.
Swoje umiejętności rozwija uczestnicząc w kursach mistrzowskich zarówno w Polsce jaki i za granicą.
Zoja jest zdobywczynią Grand Prix i głównych nagród na ponad 70 konkursach
ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w Polsce jak i zagranicą, między innymi: I nagroda i nagroda za na XX Międzynarodowym Konkursie im. G. Ph. Telemanna w 2023 roku w Poznaniu, Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Artystycznych ATMA w Zakopanem w 2023 roku, Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Młodzi Muzycy w Katowicach w 2021 roku, Grand Prix IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie w 2022 roku, Grand Prix w Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim w 2022 roku, I miejsce i Nagroda Specjalna na XIV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci A. Januszajtis w Gdańsku w 2021, I miejsce na X Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. prof. Mirosława Ławrynowicza w Płocku 2024 oraz oraz dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Puławach w roku 2022 i 2023 oraz I nagroda na Mezinarodni houslove souteze PhDr. Josefa Micky w Pradze w 2023 roku. W bieżącym roku szkolnym Zoja została laureatką pierwszych nagród i nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Ernsta i Szymanowskiego we Wrocławiu oraz Międzynarodowym Konkursie pamięci Witolda Rowickiego w Żywcu.
Jej największym osiągnięciem jest zwycięstwo (I nagroda) i nagroda publiczności na międzynarodowym konkursie Concertino Praga organizowanym przez Czeskie Radio w Pradze. Zoja wykonała podczas finału Koncert Skrzypcowy D-dur op.35 Piotra Czajkowskiego wraz z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Czeskiego Radia pod batutą Marka Prasila.
Występowała jako solistka z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Orkiestra Filharmonii Sudeckiej, Orkiestra symfoniczna Czeskiego Radia, Dohnányi Orchestra Budafok, Orkiestra Kameralną Archetti, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Polskiej Filharmonii Młodych i accademia d’ Archi Arrigoni.
Za swoje osiągnięcia artystyczne Zoja Syguda otrzymała w roku 2023 stypendium „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest pod opieką Lions Club w Gdańsku i należy do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

KAROLINA IGA WŁODKOWSKA
Karolina IGA Włodkowska ma 12 lat i jest uczennicą IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, a także V klasy Szkoły Podstawowej nr 4.
Już od najmłodszych lat przejawiała miłość do muzyki, czego naturalną konsekwencją było rozpoczęcie nauki w szkole muzycznej. Instrument wybrała sobie sama. I choć grę na flecie zaczynała w wyjątkowo trudnym czasie pandemii, stała się ona jej wielką pasją. Rozwija ją pod okiem Pani Doroty Dobrowolskiej, która jest dla niej wzorem, doradcą i przyjacielem.
Mimo młodego wieku, już może pochwalić się pierwszymi sukcesami: II miejsce w VI Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych w Łomży, wyróżnienie I stopnia w Ogólnopolskim Powiślańskim Konkursie Instrumentów Dętych w Kwidzynie oraz III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Żyrardowie.
Uwielbia nie tylko grać, ale również rysować i słuchać różnych interpretacji utworów kameralnej muzyki fletowej. Gra w Łomżyńskiej Orkiestrze Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza.

 

 

 

MAJA WRONOWSKA
Maja Wronowska naukę gry na saksofonie rozpoczęła w wieku 10 lat pod kierunkiem Pani Urszuli Gosk-Baranowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej w Łomży. Aktualnie jest w klasie V/II stopnia gdzie od 2 lat uczy ją Jakub Wydrzyński. Kształciła się również podczas lekcji i kursów mistrzowskich u wybitnych muzyków takich jak: Paweł Gusnar, Alicja Wołyńczyk-Raniszewska, Jakub Muras, Krzysztof Koszowski, Tomasz Skiba czy Sławomir Bielski. Miała również okazje występować pod batutą maestro Romana Marczyńskiego, Mariusza Płonki, Tomasza Stolarczyka oraz włoskiego dyrygenta Andrea Loss i jego asystenta Enrico Paroni. Grając w Big Bandzie pod kierownictwem Ryszarda Krawczuka współpracowała z takimi muzykami jak: Jakub Waszczeniuk, Augie Hass (Nowy Jork), Guy Bilong (Kamerun) i Sofia Marushchak (Ukraina).
Została laureatką czołowych miejsc na wielu konkursach, m.in: XIII Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy (Przeworsk, 2018), Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych FINALIS (Białystok; 2019, 2023, 2024), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny OPUS (Kraków, 2021), III Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy „Za kotarą” (Sułkowice, 2019), Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy (Kozienice; 2021, 2022), II Ogólnopolski Konkurs Online dla klas saksofonu „Buskie Konfrontacje Saksofonowe” (Busko-Zdrój, 2021), VIII Regionalny Konkurs Instrumentalny „Muzyk pierwsza klasa” (Olsztynek, 2018).
Młoda saksofonistka miała okazję zagrać solo podczas wielu koncertów i festiwali, m.in.: Nocy Muzeów w Muzeum Diecezjalnym w Łomży (2018, 2019, 2022, 2023), na Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica” w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Łomży (2022, 2023), na koncercie z okazji 60-lecia PSM w Łomży (2025) oraz podczas koncertu „Estrada Młodych” z okazji otwarcia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (2021) na którym grała również w zespole saksofonowym. W tej samej formacji miała okazję gościć na koncercie „Estrada Młodych” w roku 2019. W kwartecie występowała na koncercie „Muzyczna majówka” w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (2023) oraz na XXX Międzynarodowym Festiwalu – Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża (2023). Młoda artystka wchodzi również w skład Łomżyńskiej Orkiestry Dętej.
W 2022 roku Maja została stypendystką e-Banku Talentów. W roku bieżącym uzyskała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego.
Poza osiągnięciami w dziedzinie saksofonu odniosła też liczne sukcesy w śpiewie. W ciągu ostatniego roku uzyskała m.in.: 3. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej „Soundtrack”, 3. miejsce na Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej, wyróżnienie w b.r. i miejsce 3. w roku 2024 na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod Kapelusza”.
Na co dzień jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży w klasie o profilu biologiczno-chemicznym.

Details

Date:
15 maja
Time:
18:30 - 20:30
Event Category:

Venue

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map