MANFREDO DI CRESCENZO
Manfredo Dorindo di Crescenzo ukończył studia w zakresie: fortepianu w Konserwatorium “Santa Cecilia” w Rzymie, kompozycji, muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro, orkiestracji na Konserwatorium N. Piccinniego w Bari oraz dyrygentury orkiestrowej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro.
Ukończył również kurs specjalizacyjny w zakresie gry na fortepianu na “Accademia Musicale Pescarese” w klasie Maestro Bruno Mezzeny. W październiku 1996 roku brał udział w seminarium polifonii sakralnej oraz chorału gregoriańskiego, które prowadzili Piergiorgio Righele i Bonifacio Baroffio. Brał również udział w międzynarodowym kursie dyrygentury orkiestrowej prowadzonym przez Maestro Piero Bellugiego we Florencji oraz kursie specjalizacyjnym dla dyrygentów orkiestrowych prowadzonym przez Maestro Nicola Samale w Rzymie.
Wielokrotnie występował zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie: Szwajcarii, Lichtensteinie, Austrii, Niemczech, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Anglii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Był zapraszany na włoskie i międzynarodowe festiwale: Castellarte 1991-1992, Rapallo Musica 1992, Landshut Musikfestpiel 1990, Stadterding Musik, Festival Mozarteum, Musica sotto le Stelle Pescara 1998, Pescara Musicarte 1997-1999-2002, Basilea Musikfestpiel 1998, Rassegna Internazionale di Musica “Historia Sacra et Saecularis” (Rzym), I Pomeriggi Musicali (10. edycja w Avezzano), Note di Classe (18. edycja we Flaiano Theatre w Pescara), 4. International Festival “al dolce vento dei fiati” (Ortona), 6. International Festival “Musica a… Per… di… Fia… to…” (Celano), Festival Internazionale dell’Engadina (Sankt Moritz), Fondi Music Festival (Fondi).
Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in: “Constantinus Chamber Orchestra” w Belgradzie, “Eleazar de Carvalho” Chamber Orchestra w Fortaleza (Brazylia), “Anello Musicale” Symphonic Orchestra w Rzymie, “I Fiati Italiani” Orchestra w Novara, Orchestra Sinfonica Marchigiana, “Corelli Chamber Orchestra” w Roseto degli Abruzzi, “N. Rota” Conservatory Orchestra w Monopoli.
Dyrygował następującymi operami: “La Serva Padrona” i “Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego, “La Canterina” J. Haydna, “La Dirindina” D. Scarlattiego, “Il Campanello” i “Don Pasquale” G. Donizettieog, “La Cambiale di Matrimonio” i “La Cenerentola” G. Rossiniego, “Le Nozze di Figaro”, “Don Giovanni” i “Lo Sposo Deluso” W.A. Mozarta, “Madama Butterfly” G. Pucciniego, “La Traviata” i “Rigoletto” G. Verdiego.
Występował i nagrywał dla telewizji “Canal 5 Sodre” w Urugwaju oraz „RTL” w Niemczech. Gra w duecie fortepianowym na 4 ręce razem z pianistką Tiziana Perna.
Jest autorem kompozycji na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem, m.in.: “Indisso”, “Esatonal”, “Serinteg”, “Emme”, “Forsimme” i “Staton”. Napisał również muzykę do sztuki teatralnej Michela De Gelderode pt. “Escuriale”.
Jest autorem dwóch podręczników dla konserwatoriów muzycznych: „15 Prove d’esame per la Licenza di Teoria, Solfeggio e Dettato Musicale” oraz „210 Dettati Melodici”, wydanych przez wydawnictwo Casa Editrice Primo Tema of Pescara. Wykładał kompozycję i teorię muzyki w europejskim projekcie “Scala”, który był prowadzony przez “Sound Society” Association of Roseto degli Abruzzi.
w 1999 roku nagrał płytę z urugwajską sopranistką Beatriz Lozano zawierającą romanse na głos i fortepian Francesco Paolo Tostiego. Razem z Corelli Chamber Orchestra w 2002 roku zagrał finałowy koncert na 53. Festiwalu “Premio Michetti” w Francavilla al Mare, a w październiku 2003 roku odbył tournee koncertowe na trasie: Saloniki (Grecja), Sofia (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Kreuzlingen, Bazylia i Zurich (Szwajcaria). Latem 2003 roku z tą samą orkiestrą wystąpił na 5. Festiwalu “Musica Sotto le Stelle” odbywającym się w klasztorze Santa Maria w opactwie Propezzano, z którego to koncertu została wydana płyta DVD. W 2004 roku z Corelli Chamber Orchestra wydał podwójny album CD zawierający wcześniej nie nagrane kompozycje Michele Mascittiego oraz Fedele Fenaroliego.
Prowadzi seminaria i koncery omawiane w wielu liceach i uniwersytetach w regionach Abruzzo i Lazio. Jest krytykiem muzycznym współpracującym z czasopismem Abruzzo nel Mondo.
Był dyrektorem artystycznym 8. edycji festiwalu „I Luoghi della Musica”, który odbywał się w Panteonie, Bazylice San Vitale i Museo Nazionale Romano w Rzymie, 13. Fesitwalu „Castellamar’Adriatico… La Musica fra Passato e Presente”, który odbywał się w Museo d’Arte Moderna w Pescara, 14. Festiwalu „Propezzano Opera Festival”, odbywającym się w klasztorze Santa Maria opactwie Propezzano, Morro D’Oro, 19. Rosburgo Music Festival, odbywającym się w Villa Comunale w Roseto degli Abruzzi.
Wykłada praktykę chóralną w Konserwatorium N. Roty w Monopoli.
2 czerwca 2007 roku Manfredo di Crescenzo za swoje artystyczne osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta Włoch orderem “Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana”.
ROMAN PERUCKI
(fot. Arkadiusz Szmański)
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leona Batora (1986). Od roku 1984 zatrudniony w gdańskiej Akademii Muzycznej, w latach 1996-1999 prorektor ds. artystycznych; od roku 1999 profesor gdańskiej Akademii Muzycznej;
I organista Katedry Oliwskiej, członek Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim. Był m.in. przewodniczącym komisji rekonstrukcji organów barokowych w Katedrze Pelplińskiej (2004).
Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej,
Jest jurorem m.in. Międzynarodowych Konkursów Organowych w Kaltern (Włochy) i Opavie (Czechy) i Paryżu, a ostatnio w Petersburgu (2005). Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji NDR, brytyjskiej, słowackiej i innych, a także nagrań płytowych (28 płyt, w tym 1 platynowa, 2 złote, w 1998 r.). Płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina uznano w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym m.in. najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessia et Pontifice. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.
Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale w kościołach Pomorza.
W swoim dorobku mam już ponad 2000 recitali. W roku 2005 r. grałem m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli (od renesansu do muzyki współczesnej, w tym polska muzyka organowa m.in. gdańska, oliwska i pelplińska tabulatura organowa). Ponadto grałem na słynnych organach Katedry w Rydze. Miałem przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach (Turku, Finlandia, Filharmonia Pomorska, Jelenia Góra, Palma, Majorka). Występowałem również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Z Kwartetem Dętym Filharmonii Bałtyckiej dokonałem prawykonania Suity na kwartet dęty i organy kompozytora Zbigniewa Kruczka na stałe mieszkającego w Belgii. Dużą cześć koncertów wykonuję wspólnie z moją małżonką Marią, znakomitą skrzypaczką, specjalistką w zakresie muzyki barokowej. Najchętniej gramy sonaty Haendla, koncerty J.S. Bacha ale również muzykę współczesną (m.in. Paciorkiewicz, Gardonyi)
Z mojej inicjatywy powstaje Gdańskie Centrum Muzyczno Kongresowe – siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w skład którego wchodzi sala koncertowa na około 1000 miejsc ze znakomitą akustyką i 3 sale kameralne. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych sal koncertowych w Polsce i w Europie. (termin odbioru sali – grudzień 2005, inauguracja – marzec 2006) W sierpniu 2005 Filharmonia Bałtycka, w związku z obchodami 25-lecia Solidarności, gościła przywódców wielu państw Europy. Były to bardzo prestiżowe koncerty w czasie których wystąpili m.in. Jean Michael Jarre, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Orkiestra PFB i połączone chóry prawykonali utwór KANTATA O WOLNOŚCI J.A. Kaczmarka., który został dedykowany Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II.
W zarządzaniu Filharmonią wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie. Jako dyrektor czynię wszystko aby w Filharmonii odbywały się imprezy z udziałem takich znakomitych muzyków jak m.in. Krzysztof Penderecki, Nigel Kennedy, Barbara Hendricks, Orkiestra Narodowa z Izraela…
Dumą moją są wychowankowie i następcy (Edyta Müller – I nagroda na Międzynarodowym konkursie Organowym im. J.P. Sweelincka w 2003 r.). Moi studenci kontynuują studia podyplomowe na renomowanych uczelniach europejskich. Moja asystentka Hanna Dys jako jedyna Polka wygrała konkurs o indeks Hamburskiej Uczelni.
MATEUSZ KASPRZAK-ŁABUDZIŃSKI
Absolwent mistrzowskiej klasy skrzypiec Prof. Edwarda Zienkowskiego na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu (dyplom magisterski z wyróżnieniem 2014) oraz absolwent elitarnych solistycznych studiów specjalistycznych prowadzonych przez Hochschule der Kunste w Bernie w klasie mistrzowskiej Prof. Moniki Urbaniak-Lisik (dyplom z wyróżnieniem 2018).
Swoje umiejętności doskonalił u słynnych pedagogów i wirtuozów m.in. Wolfganga Marschnera, Mariny Jashvili, Konstantego Andrzeja Kulki, Benjamina Schmida, Rainera Kuchla, Elisabeth Kropfitsch, Josefa Hella czy Alban Berg Quartet.
Ukończył studia uzupełniające na Uniwersytecie Muzyki im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Konstantego Andrzeja Kulki oraz Prof. Romana Lasockiego w zakresie muzyki polskiej.
Laureat czołowych nagród wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów solistycznych oraz muzyki kameralnej m.in. : IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Rzymie (I nagroda oraz nagroda specjalna), XXXXIV Międzynarodowego Konkursu im. Prof. Dichlera w Wiedniu (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Grand Prize Virtuoso w Wiedniu (II nagroda), II Międzynarodowego Konkursu Rising Stars w Berlinie (III nagroda oraz debiut w Filharmonii Berlińskiej), XV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Osace /Japonia/ (Finalista), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Antona Rubinsteina w Duesseldorfie (Finalista), XXX Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze (II nagroda), III Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. G.Ph. Telemanna w Poznaniu (IV nagroda) oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznej im. Prof. I.Dubiskiej w Łodzi (Finalista).
Koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy m.in. : Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus i Filharmonia w Berlinie, Tonhalle-Maag w Zurichu , Konzerthaus w Bernie, Tivoli w Kopenhadze, Mariinsky w St. Petersburgu, wielka sala Filharmonii Narodowej w Budapeszcie, Gilde w Rydze czy sala Nospru w Katowicach.
Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in.: Murten Classics (CH), Donaueschingen Musik Tage (DE), EU European Opera Sound (IT), Glagolica (SLO), Kärntner Sommer (AT), Usedomer Musikfestival (DE), Goslar-Harz Musikfestival (DE), Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Gaming-Kartouse (AT), Euro Arts (DE), Yehudi Menuhin Forum (CH/DE/PL), Kvarner (CRO), Boulez Integrale (AT), Muzyka w starym Krakowie (PL).
Współpracował z dyrygentami i kompozytorami takimi jak m.in. : Jerzy Kosek, Massimiliano Caldi, Kristian Järvi, Michael Rot, Czesław Grabowski, Mischa Santora, Jan Miłosz Zarzycki, Andres Estrada-Orozco, Kaspar Zehnder, HK Gruber, Claudio Cohen, Zoltan Kocsis, Neeme Järvi, Alexej Askhenazy , Dieter Schnebel, Helmut Lachenmann, Ricardo Muti, Pierre Boulez.
Stypendysta: Uniwersytetu Muzyki i Sztuki w Wiedniu, Fundacji Prof. Bartkowiaka w Lugano (CH), Fundacji Rity Zimmermann w Lozannie i Fundacji Hirschmanna przy Uniwersytecie Genewskim, Ministra Kultury (Program „Młoda Polska”).
Akademicką działalność pedagogiczną prowadzi od 2016 roku. Początkowo jako asystent-junior klasy skrzypiec Prof. Moniki Urbaniak-Lisik w Hochschule der Kunste w Bernie, następnie asystent-senior (2018-). Równoczasowo związany z Uniwersytetem Muzyki i Sztuki w Wiedniu gdzie prowadzi od 2016 roku orkiestrę kameralną Webern Kammerphilharmonie. Wykładowca kursów muzycznych m.in.: w Nowym Sączu, Bernie, Krynicy, Katowicach.
Gra na skrzypcach Johannes Alois Foltin z 1881 roku.