Muzyczne barwy polskości – polskie kolędy i pastorałki

21 grudnia, 2023 - 10:00 - 11:00

MARIANA POLTORAK – sopran
MATEUSZ OLEKSIAK – tenor

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie m.in.: najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

MARIANA POLTORAK
W roku 2021 ukończyłą z wyróżnieniem Akademie Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Olgi Popowicz i w klasie kameralistyki dr hab. Lecha Napierały. Jest laureatką licznych konkursów wokalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od roku 2023 jest uczestniczką Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie pod okiem pedagogów Olgi Pasiecznik, Izabeli Kłosińskiej oraz Michała Biela, a także u takich mistrzów jak Mariusz Kwiecień, Vesselina Kasarova, Edith Wiens, Tobias Truniger, Maciej Pikulski, Hedwig Fassbender, Topi Lehtipuu. Brała udział w kursach mistrzowskich pod batutą takich pedagogów jak Eytan Pessen, Matthias Rexroth, Urszula Kryger, Olaf Bar (Hochschule für Musik in Dresden), Jan Tomasz Adamus, Stephen W. Smith (Lyric Opera of Chicago), Jerzy Artysz, Adi Bar, Filippo Morace oraz Raul Gimenez (BelCanto Academie in Bad-Wildbad) W lipcu 2022 debiutowała jako Cleone w operze Rossiniego „Ermione” na Międzynarodowym Festiwalu „Rossini in Bad Wildbad”, a także w „Royal Opera Festival” w Krakowie pod batutą maestro Antonio Fogliani. Była stypendystką Lotte-Brauer-Stipendium. Koncertowała m. in. w Filharmonii Krakowskiej z Sinfonietta Cracovia pod batutą Alexandra Humali, w Operze Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, z Orkiestrą Filharmonii Tarnopolskiej, w Sali Kameralnej oraz w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, zaśpiewała liczne recitale liryki wokalnej podczas IV Festiwalu Muzycznego im. Jana Kusiewicza w Jarosławiu, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Salezjańskie Lato Muzyczne” w Przemyślu, na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Musica Galiciana” na Uniwersytecie Rzeszowskim, podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej w Jarosłąwiu, a także wykonując recitale pieśni polskiej w ramach projektu „Rada Regencyjna – Śladami Zapomnianych Bohaterów” zorganizowanego przez Instytut Promocji Muzyki Polskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

MATEUSZ OLEKSIAK
Swoją edukację muzyczną rozpoczął w PSM I i II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Ukończył Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu prof. dr hab. Adama Zdunikowskiego. Debiutował rolą Mengone w operze „Aptekarz”- Josepha Haydna na scenie Bydgoskiej Opery Nova w 2020 roku, w reżyserii Beaty Redo-Dobber. Na deskach Opery Nova wystąpił również w roli Don Curzia w operze „Wesele Figara”- Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas studiów na wydziale Wokalno-Aktorskim współpracował z wieloma reżyserami m.in.: Natalią Babińską, Beatą Redo-Dobber, Jitką Stokalską, Dorotą Borowicz, Markiem Zajączkowskim, Ryszardem Smendą oraz Grzegorzem Bonieckim. W jego repertuarze można usłyszeć dzieła operowe, operetkowe oraz oratoryjno-kantatowe takich kompozytorów jak: Mozart, Haydn, Haendel, Czajkowski, Rossini, Lehar, Kalman. Będąc studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, brał udział w wykonaniu XI Symfonii Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Pomorskiej, pod batutą Michała Dworzyńskiego. Podczas Letniej Akademii Doskonałości 2023, organizowanej przez Stowarzyszenie im Bogdana Paprockiego, swoje umiejętności wokalne miał przyjemność kształtować pod okiem wybitnych pedagogów, miedzy innymi: Iwony Hossy, Ewy Wolak, Adama Zdunikowskiego oraz Marka Rzepki.

21 grudnia, 2023