Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Muzyczne barwy polskości – polskie pieśni patriotyczne

9 listopada, 2023 - 12:00 - 13:00

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

AE RAN KIM (KOREA POŁUDNIOWA) – sopran
ROBERT CIEŚLA – tenor
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
KRZYSZTOF KUSIEL-MOROZ – dyrygent

W programie m.in.: najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne

WSTĘP WOLNY


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

AE RAN KIM
Urodzona w Korei Południowej, absolwentka Keimyung_Fryderyk Chopin University of Music w Daegu w Klasie Prof. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Krystyny Szostek-Radkowej (2006). Umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów prowadzonych przez takich artystów jak: Paola Larin, James David Broc, Janet Perry, Ryszard Karczykowski. Tuż po kursach mistrzowskich ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni. Ukończyła studia doktoranckie pod opieką Prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej.
Jest laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych.
Od 2003 pojawiła się na scenie jako solistka w licznych koncertach w Polsce i za granicą: Uroczysty Koncert z okazji 90’tej rocznicy objęcia przez Ignacego Jana Paderewskiego teki pierwszego Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II RP w Warszawie na Zamku Królewskim; koncert z okazji 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu w 2011r podczas „Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej”; solistka XII Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy- Zdroju w 2014; na specjalne zaproszenie wystąpiła na scenie Chamber Philharmonic w Kuwejcie. Główna solistka podczas pierwszego w Polsce koncertu Narodowej Orkiestry Koreańskiej w Teatrze Dramatycznym w 2019. Wspólnie z dyrygentem Narodowej Orkiestry Koreańskiej przygotowała kompozycje utworów łącząc elementy muzyczne tradycyjnej muzyki koreańskiej wraz z elementami Europejskiej muzyki klasycznej.
Wykonała rolę Mimi w Operze „Cyganeria” na scenie Rheinsberg Opera w Niemczech. Występ w Operze „La Contatina” (w wersji niemieckiej „Die Kluge Bauerin” – J.A. Hasse) w roli Scintlli. W 2014,2017 roku wystąpiła na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej w Operze „Don Giovanni” (W.A. Mozart) jako Donna Elvira.
Oprócz pracy pedagoga oraz muzyka pełni rolę organizatora koncertów. Od 2008 roku we współpracy z Ambasadą Republiki Korei Południowej oraz Centrum Kultury Koreańskiej zorganizowała ponad 27 koncertów muzyki klasycznej.
Od 2009 roku aż do dziś jest ściśle związana z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie pełni funkcję Koordynatora ds. studentów koreańskich oraz Asystenta na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

ROBERT CIEŚLA
Urodzony w Rzeszowie. Dyplom AMFC w Warszawie z wyróżnieniem w 1988. Studiował w Międzynarodowym Studio Operowym w Zurychu. Przez 16 lat solista teatrów niemieckich: Mannheim, Basel, Mainz, Karlsruhe, Braunschweig, Komische Oper Berlin, Saarbrücken, Nürnberg, itp. Śpiewał spektakle operowe także w Szwajcarii, Francji, Belgii, Luxemburgu, Austrii, itp. Występował pod batutą znanych dyrygentów np.: Stefanem Solteszem, Günterem Neuholdem, Ivanem Törzsem. Otrzymał szereg nagród m.in. na konkursach: Ady Sari, Verviers (Belgia), dwuletnie stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie, Polskim Radiem, Südwestfunk w Niemczech oraz TVP 1 i TVP 2. W 2005 przeprowadził przewód habilitacyjny w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 roku śpiewał z wielkim sukcesem partię Stefana w operze „Straszny Dwór” w Chicago, które to przedstawienie zostało wpisane przez Kongres Stanów Zjednoczonych do wydarzeń tworzących historię Ameryki. Odbył liczne tournée w Chinach śpiewając spektakle operowe i koncerty m.in. w Pekinie, Wuhan, Changsha 2012,2013, 2014. Wielokrotnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą np.: Festiwal „Chopin Górecki” Warszawa, Linz, Istambuł. Wykładał na Uniwersytecie Rzeszowskim, UKSW w Warszawie oraz obecnie na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2005 ukończył studia z zakresu psychologii klinicznej na UKSW w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem programu rehabilitacji pacjentów z chorobą niedokrwienną serca za pomocą ćwiczeń oddechowych i wokalnych. Prowadzi od lat programy naukowo-badawcze na UMFC w Warszawie. Od 2008 roku jest koordynatorem programu Erasmus UMFC. Jest promotorem wielu doktoratów, zapraszany również jako ekspert przez np. Amerykańską Fundację Kościuszkowską. W 2011 wraz z pomysłodawczynią prof. Katarzyną Jankowską – Borzykowską utworzył Międzynarodowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie. W 2013 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
W 2020 otrzymał Nagrodę Rektora Grand Prix oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis Zasłużony dla Kultury.
Od 2020 Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Warszawie.

KRZYSZTOF KUSIEL-MOROZ
Ukończył Warszawską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Stanisława Wisłockiego. Studiował także dyrygenturę chóralną pod kierunkiem prof. Ryszarda Zimaka. Od roku 1990 jest związany z macierzystą uczelnią jako profesor, prowadząc klasę dyrygentury, oraz liczne zespoły wokalne i instrumentalne.
Krzysztof Kusiel-Moroz dyrygował wieloma polskimi orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Koncertową Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Filharmonii Bydgoskiej, Opolskiej, Łomżyńskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Juventus, Orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a za granicą m.in. Orchestre Philharmoque de Louxemburg, Kristiansand Orkestr w Norwegii, Oldenburg Ratsmusik Orchester w Niemczech, Japan Youth Orchestra, Vilnius Chamber Orchestra.
Jako dyrygent i chórmistrz wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS, Festiwalach WARSZAWSKA JESIEŃ, MUZYKI POLSKIEJ w Krakowie, koncertował także za granicą w Niemczech, krajach Beneluxu, Francji (festiwal w La Chaise Dieu), na Litwie, Łotwie, Estonii, a po za Europą w Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Występował zarówno w Filharmonii Berlińskiej, Złotej Sali Wiedeńskiego Musikverein jak też londyńskiej Royal Festival Hall. Wiele z wyżej wymienionych koncertów było transmitowanych przez stacje telewizyjne i radiowe.
Artysta nagrał 21 płyt dla takich wytwórni jak Naxos, CD Accord, Bridge, z których 6 otrzymało nagrodę Fryderyk, a płyta wytwórni Bridge z dziełami G. Crumba zdobyła GAMMY AWARD 2001.
W swoim dorobku kierował także chórami, m.in. Chórem Mieszanym UMFC i Warszawskim Chórem Chłopięcym. Z założonym w 2017 roku Chopin Uniwersity Chamber Choir zdobył GRAND PRIX Festiwalu Cantio Lodziensis, Złoty Dyplom Konkursu Muzyki Religijnej im ks. Orlińskiego w Rumii, oraz dokonał rejestracji fonograficznych pieśni chóralnych Romana Maciejewskiego i Karola Szymanowskiego (2018), a także dzieł sakralnych polskich kompozytorów współczesnych (2022).
Obecnie pracuje także jako dyrygent i chórmistrz w Warszawskiej Operze Kameralnej, z którą uczestniczył w przygotowaniu kilkadziesiąt premier operowych i projektów koncertowych.

Szczegóły

Data:
9 listopada, 2023
Godzina:
12:00 - 13:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map