Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Perły klasyki

21 marca - 18:30 - 20:00

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

JOANNA ŁAWRYNOWICZ – fortepian

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
AMAURY DU CLOSEL (FRANCJA) – dyrygent

W programie m.in.: W.A. Mozart – Koncert fortepianowy nr 12 A-dur KV 414, W.A. Mozart – Eine kleine Nachtmusik KV 525

Bilety w cenie od 10 zł do 25 zł

Kup bilet – link interticket
obraz link kup bilet

CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny – 25 zł

2. Bilet ulgowy – 20 zł – przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
a) przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu *:
– emerytom i rencistom
– rodzicom lub opiekunom dziecka
– osobom dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny
– posiadaczom odznaki „Zasłużony działacz kultury”
– osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH
b) przysługuje:
– nauczycielom szkół muzycznych
– grupom zorganizowanym powyżej 15 osób
– opiekunom osób niepełnosprawnych

3. Bilet specjalny – 10 zł – przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
a) przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu *:
– uczniom i studentom do 25 roku życia
– dzieciom posiadającym Karty Dużej Rodziny
– innym grupom na podstanie zarządzenia Dyrektora FKWL

* Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.

 

JOANNA ŁAWRYNOWICZ-JUST
Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej, ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili Jej śmierci w 2001 r.
Jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych – „Steinway & Sons” w Berlinie, Chopinowskiego w Darmstadt , Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa oraz Konkursu Pianistycznego „Art Livre” w Sao Paulo.
Od wielu lat prowadzi nieprzerwanie działalność koncertową, jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii).
Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów, m.in. Christiana Badea, Mirosława Jacka Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Massimiliano Caldi, Czesława Grabowskiego, Ulricha Grossera, Wojciecha Rodka, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Jacka Rogali, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Rubena Silvy, Jana Miłosza Zarzyckiego, Cheng Chau, Marcina Borowicza, Aleksieja Wasiliewa.
Jej działalność fonograficzna jest wyjątkowo bogata. Nagrała dla Acte Prealable już ponad 40 albumów płytowych. Są to m.in.: komplet dzieł Fryderyka Chopina, wszystkie utwory na skrzypce i fortepian, na fortepian solo i koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego; komplet dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera; utwory na fortepian solo Władysława Żeleńskiego; komplet dzieł kameralnych z fortepianem Józefa Elsnera; dzieła na wiolonczelę i fortepian Zygmunta Stojowskiego. Większość zarejestrowanych przez artystkę utworów to światowe premiery fonograficzne. Jej płyty są wysoko cenione przez melomanów i krytyków muzycznych oraz zdobywają znakomite recenzje i wyróżnienia w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie.
Pianistka prowadzi seminaria i kursy w Polsce i za granicą, m.in. w USA (Uniwersytet w Bloomington, Indiana, Bard College w Nowym Jorku), w Chinach (Konserwatorium w Dajing Szanghaju, Wuhan, Guangdong, Hangzhou), w Japonii (Konserwatorium w Kyoto), na Litwie, we Francji (Paryż, konserwatorium Boulogne Billancourt), w Rosji (Konserwatorium w Pietrozawodsku). Była także jurorem podczas wielu konkursów krajowych i międzynarodowych w Polsce, we Włoszech, na Ukrainie, w Chinach, w Rosji, na Litwie.
Artystka jest także autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Pianistka prowadzi działalność pedagogiczną na stanowisku profesora w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

AMAURY DU CLOSEL
Mieszkający w Wiedniu Amaury du Closel studiował kompozycję u Maxa Deutscha i dyrygenturę w Conservatoire Royal de Mons u Alexandre Myrat. Brał także udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu u Karla Oesterreichera i Sir Charlesa Mackerrasa. W 1985 roku został zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów „Masterplayers” w Lugano.
Od swojego debiutu Amaury du Closel dyrygował ponad 80 orkiestrami w Europie i Azji. W 2023 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z Berliner Symphoniker, a także podczas tournée po wielu krajach Europy (Włochy, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Węgry, Czechy, Polska). Będzie dyrygował Solisti Aquilani, Litewską Narodową Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Abruzzo, San Remo i Bari.
Ze swoją orkiestrą Les Métamorphoses – powstałą w 2018 roku i bardzo chwaloną przez krytykę – daje wiele koncertów we Francji oraz bierze udział w wielu festiwalach (m.in. Festival de Sully, L’Automne musical en Normandie). Prowadzi też zespół liryczny Opéra Nomadeie, z którym obecnie prezentuje Traviatę Giuseppe Verdiego.
Amaury du Closel robi także karierę kompozytorską: w jego katalogu znajduje się około trzydziestu dzieł, w tym utwory na orkiestrę, różne utwory kameralne, melodie itp. Skomponował także muzykę do niemych filmów La Dixième Symphonie Abela Gance’a i Michela Strogoffa V. Tourjansky’ego. Jego najnowszy utwór Stolpersteine, skomponowany w 2021 roku, ukazał się na płycie CD jesienią 2022 roku.
Od 2000 roku jest dyrektorem muzyczny zespołu lirycznego Opéra Nomade, a od 2006 roku jest także dyrektorem muzycznym Académie Lyrique. W 2003 roku założył Forum Voix Etouffées, którego celem jest promocja muzyki kompozytorów prześladowanych przez nazizm, a w 2005 roku opublikował Les Voix étouffées du Troisième Reich (Actes Sud), który zdobył nagrodę Prix du meilleur esai du Syndicat de la critique musicale. Za tę pracę w 2005 roku został odznaczony Goldenes Ehrenzeichen Republiki Federalnej Austrii oraz Verdienstkreuz am Bande Republiki Federalnej Niemiec w 2021 roku.

Szczegóły

Data:
21 marca
Godzina:
18:30 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map