Uroczysta Inauguracja Jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica

24 sierpnia - 19:00 - 20:00

Miejsce koncertu: Katedra Łomżyńska

MAŁGORZATA TROJANOWSKA – sopran
IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI – skrzypce
NAZAR TATSYSHYN (UKRAINA) – tenor

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart

MAŁGORZATA TROJANOWSKA
Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II stopnia). Ukończyła dwie specjalności na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – śpiew solowy w klasie prof. Ewy Iżykowskiej oraz dyrygenturę chóralną. Warsztat wokalny kształciła również podczas kursów z wybitnymi śpiewakami, m.in.: Anitą Garancią, Olgą Pasiecznik, Izabelą Kłosińską, Markiem Rzepką. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego oraz dwukrotnie – stypendystką Prezydenta Miasta Ełku.
Małgorzata Trojanowska występuje jako solistka z orkiestrami filharmonii w całym kraju podczas koncertów oratoryjnych, galach operowych, koncertów kameralnych. Współpracuje także z Polską Orkiestrą Radiową, Operą i Filharmonią Podlaską, Polską Operą Królewską, Operą Nova w Bydgoszczy. Gości także na wielu festiwalach muzycznych. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami i liderami, m.in. M. Klauzą, D. Runtzem, M. J. Błaszczykiem, P. Fiugajskim, V. Kiradijevem, R. Silvą, B. Akiki, R. Kłoczko, P. Sułkowskim, K. Garstką, M. Pastuszką, J. Salwarowskim, Cz. Grabowskim, J. M. Zarzyckim, A. Klockiem, M. Kluczyńską, N. Pavilionisem, P. Deptuchem, M. Wolińską, N. Athineosem. Od 2007 roku współtworzy Zespół Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko.
Repertuar artystki jest bogaty i różnorodny, obejmuje partie operowe i oratoryjne oraz muzykę kameralną wszystkich epok. Warto wspomnieć również o licznych prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych, m.in.: Z. Krauzego (Kara – główna bohaterka opery Noc kruków), Requiem I. Zalewskiego, Stabat Mater M. Nagnajewicza. Brała również udział w wielu nagraniach płytowych, w tym dwóch albumów solowych.
W 2022 roku Małgorzata Trojanowska uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Współpracuje jako pedagog z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina.
Aktualne informacje dotyczące działalności artystki na stronie: www.trojanowskasopran.pl

IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im Zygmunta Noskowskiego w Gdynii. W wieku 10 lat po wygranym konkursie skrzypcowym została zaproszona do kontynuowania nauki w klasie skrzypiec Prof. Krystyny Jureckiej w OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
W 2007 roku ukończyła elitarną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec Prof. Mirosława Lawrynowicz, A. Gębskiego i M. Zebury. Następnie edukację muzyczną kontynuowała w Akademii Muzycznej w Maastricht w mistrzowskiej klasie skrzypiec Prof. R. Szredera oraz w Konserwatorium Muzycznym Świętej Cecylii w Rzymie w klasie prof. F. Leofreddi W 2020 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w specjalności skrzypce w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie ucząc się w klasie skrzypiec prof. A. Gębskiego i dr Kamili Wąsik.
Od najmłodszych lat zdobywała czołowe nagrody w konkursach ogólnopolskich jako solistka i kameralistka m.in w Konkursie skrzypcowym im. G. F. Telemanna w Poznaniu czy Konkursu skrzypcowego im. K. Januszajtis w Gdańsku, była też laureatką konkursu Polskiego Radia „ Wieniawski Junior”. W roku 2005 otrzymała nagrodę specjalną Polskiego Związku Artystów Lutników za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Była trzykrotną stypendystką prezydenta miasta Gdynia i podopieczną „ Rotary Club” w Gdynii.
Od roku 1999- 2007 była objęta programem stypendialnym Funduszu na Rzecz Dzieci.
Uczestniczyła w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich doskonaląc swe umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Mirosław Ławrynowicz, Andrzej Gębski, Fulvio Leofreddi, Marek Zebura, Yair Kless, Robert Szreder, Konstanty Andrzej Kulka, Krystyna Jurecka, Mark Ghothoni, Roland Baldini oraz Royal String Quartet .
Uczestniczyła w licznych festiwalach jako kameralistka i solistka m.in. Grachten Festival w Amsterdamie, czy Savonlinna Music Academy w Finalndii.
Koncertowała w Niemczech, Finlandii, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoszech, Francji oraz w Polsce.
W marcu 2022 wygrała konkurs na stanowisko koncertmistrza Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

NAZAR TATSYSHYN
Urodził się w malowniczym miasteczku Turka w obwodzie lwowskim (Ukraina).
Jest absolwentem Drohobyckiego Liceum Muzycznego im. W.Barwińskiego i Państwowej Akademii Muzycznej im. M.W.Łysenki we Lwowie.
Solista Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Narodowych oper we Lwowie,(Ukraina), Budapeszcie (Węgry) i Sofii (Bułgaria).
Światowej sławy węgierski śpiewak operowy Lajos Miller powiedział, że głos Nazara ma w sobie złoto.
Nazar Tatsyshyn laureat licznych miedziowych konkursów i festiwalów wokalnych. Miedzy innymi III Międzynarodowym Konkursie Ewy Marton (Budapeszt, Węgry), Międzynarodowy konkurs wokalny «Art Musik» (Kijów, Ukraina), Międzynarodowym Festiwalu Opery Bartok Plus (Miskolc, Węgry). Festiwal im.Jana Kiepury (Krynica-Zdrój, Polska).
Osobliwością Nazara jest to, że potrafi łączyć wykonywanie utworów w różnych stylach: operowym, popowym, rockowym, musicalowym.
Wydał kilka własnych płyt.
Nazar Tatsyshyn odwiedził z koncertami ponad 60 krajów na całym świecie: Rumunia, Bułgaria, Francja, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Izrael, Norwegia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Austria, Stany Zjednoczony, Meksyk, Brazylia, Kolumbia, Honduras.
W swoim dorobku ma ponad 10 ról operowych:
Almaviva “Cyrulik sewilski” G.Rossini
Ernesto “Don Pasquale” G.Donizetti