Loading Events

« All Events

W romantycznym nastroju

10 kwietnia - 18:30 - 20:30

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

ALESSANDRO MARANO (WŁOCHY) – fortepian

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent

W programie m.in.: C. Franck, P. Czajkowski

PARTNER KONCERTU

Bilety w cenie od 10 zł do 30 zł

Kup bilet – Bilety24.pl – link

CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny – 30 zł

2. Bilet ulgowy – 24 zł
Przysługuje:
a) za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
– emerytom, rencistom,
– rodzicom lub opiekunom dziecka,
– posiadaczom odznaki „Zasłużony działacz kultury”
– osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH
b)
– nauczycielom szkół muzycznych
– grupom zorganizowanym powyżej 15 osób
– opiekunom osób niepełnosprawnych

3. Bilet specjalny – 10 zł
– przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu
– uczniom i studentom do 25 roku życia
– dzieciom posiadającym Łomżyńską Kartę Mieszkańca

4. Bilet KDR N (Karta Dużej Rodziny Normalny) – 24 zł
– przysługuje osobom dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny

5. Bilet KDR U (Karta Dużej Rodziny Ulgowy) – 10 zł
– przysługuje dzieciom posiadającym Kartę Dużej Rodziny

6. Bilet ŁKM N (Łomżyńska karta Mieszkańca Normalny) – 24 zł
– przysługuje osobom dorosłym posiadającym Łomżyńską Kartę Mieszkańca – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH

* Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.

 

ALESSANDRO MARANO
Włoski pianista Alessandro Marano jest jednym z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Jednocześnie ze studiami w Konserwatorium Muzycznym „Stanislao Giacomantonio” w Cosenzy u profesora Giuseppe Maiorca, brał udział w Międzynarodowych Kursach Pianistycznych Fundacji „Paul Hindemith” w Blonay (Szwajcaria), gdzie spędził osiem lat ucząc się u tak uznanych na całym świecie nauczycieli i wykonawców, jak Edith Fischer i Paul Badura-Skoda. Ukończył edukację muzyczną ucząc się u Aldo Ciccoliniego i Bruno Canino.
Jako laureat kilku krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, Marano ma napięty harmonogram koncertów, prezentując recitale solowe i współpracując ze znanymi muzykami i orkiestrą: Filarmonica „Mihail Jora” w Bacau, Arad State Philarmonica, Filarmonica Botosani, Filarmonica de Stat Sibiu, Filarmonica Pitesti, Rumunia; Orkiestra Symfoniczna Pazardżik, Orkiestra Symfoniczna Szumen, Bułgaria; Orkiestra Filharmonii Warminsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonia Kameralna Witolda Lutosławskiego; Orquesta Juvenil de Zapopan, Orquesta de Camara Beethoven, Meksyk; Orchestra Nationala de Camera w Kiszyniowie, Republika Mołdawii, Orchestra Sinfonica di Sanremo (Włochy) w całych Włoszech i za granicą (Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Rumunia, Niemcy, Grecja, Austria, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rosja, Wielka Brytania, Polska, Meksyk, Brazylia, Republika Mołdawii).
Posiadając znakomitą technikę gry na fortepianie, Marano jest chwalony zarówno za swoją powagę, jak i wrażliwość, a także za głębię swoich interpretacji muzycznych. Jedną z pasji Marano jest studiowanie i wykonywanie mniej znanychdzieł Liszta. Jego repertuar obejmuje 12 Etudes d’exécution transcendante, Harmonies poétiques et religieuses, kompletne parafrazy i transkrypcje oper Verdiego i Wagnera oraz utwory na fortepian i orkiestrę.
Marano grał pod batutą takich ważnych dyrygentów jak Ovidiu Balan, Grigor Palikarov, Konstantin Ilievsky, Petronius Negrescu, Valentin Doni, Cristian Neagu, Piotr Sulkowski, Lyubomir Denev Jr, Rodrigo Sierra Moncayo, Cristian Lupes, José Perales, Miguel Campos Neto.
Wykonał i nagrał wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena w transkrypcji na orkiestrę smyczkową autorstwa Vinzenza Lachnera.
25 maja 2023 r. wykonał premierę koncertu fortepianowego Benjamina Brittena op. 13 z orkiestrą Filharmonii Państwowej w Sibiu pod dyrekcją Maestro Grigora Palikarowa w Rumunii.
24 maja 2024 r. wykonał koncert fortepianowy C-dur Nino Roty pod dyrekcją Maestro Paolo Ponziano Ciardiego z orkiestrą Sinfonica di Sanremo.
Wśród jego najbliższych planów koncertowych znajdują się: Koncert fortepianowy C-dur Nino Roty z orkiestrą Filharmonii Stat w Sibiu (Rumunia) oraz Fantazję chóralną op. 80 Beethovena z orkiestrą Filharmonii „Bronisław Huberman” w Częstochowie (Polska).
Jest profesorem fortepianu w Konserwatorium Muzycznym „F. Torrefranca” w Vibo Valentia, dyrektorem artystycznym Orchestra Sinfonica di Cosenza i Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Cosenza (Włochy), prezesem stowarzyszenia kulturalno-muzycznego Amici del fortepianforte „Franz Liszt”, dyrektorem artystycznym festiwalu „Antonio Vivaldi”.

MAREK PIJAROWSKI
fot. Łukasz Rajchert
Polski dyrygent, pedagog urodzony w 1951 r. we Wrocławiu. Opanował grę na kilku instrumentach m.in. na fortepianie, skrzypcach, oboju i organach. Studia dyrygenckie, które odbywał w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Tadeusza Strugały, ukończył, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W latach 1971-1973 kształcił się na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze, pracując pod kierunkiem znakomitego dyrygenta łotewskiego Arvida Jansonsa. W roku 1977 uzyskał stypendium rządu austriackiego i przez dziewięć miesięcy przebywał w Wiedniu, doskonaląc swe umiejętności u prof. Carla Oesterreichera w słynnej Hochschule für Musik und darstellende Kunst. W tym czasie miał okazję bezpośrednio zetknąć się ze sztuką dyrygencką i osobiście poznać takich mistrzów batuty jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Georg Solti czy Claudio Abbado. W roku 1974 wziął udział w II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, podczas którego – będąc najmłodszym uczestnikiem – zdobył I nagrodę oraz specjalną nagrodę orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami do wielu filharmonii m.in. do Filharmonii Narodowej i WOSPR-u.
W latach 1974-2002 związany był z Filharmonią Wrocławską, początkowo jako asystent dyrygenta, następnie od 1975 r. jako drugi dyrygent, a w latach 1980-2002 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego tej instytucji, będąc również w początkowym okresie odpowiedzialnym za organizację Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego Wratislavia Cantans. Ponadto współpracował z Filharmonią Krakowską jako jej pierwszy dyrygent, z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy jako stały gościnny dyrygent. W okresie od 1980 do 2000 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, a w latach 1986-1987 także dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, a w okresie od 2007 do 2021 roku pełnił funkcję dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.
W roku 1997 uzyskał tytuł profesora sztuki muzycznej. Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury, pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury oraz wcześniej – funkcję prorektora tej Uczelni. W latach 2006-2019 prowadził klasę dyrygentury w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był twórcą i kierownikiem artystycznym szeregu ważnych inicjatyw, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego organizowanego przez wrocławską Akademię Muzyczną. Pełni funkcję przewodniczącego jury tegoż konkursu, ponadto wielokrotnie przewodniczył jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Był także jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Wielu jego absolwentów sprawuje kierownicze funkcje w instytucjach muzycznych w kraju i za granicą. Promotor bądź recenzent wielu przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych, postępowań o nadanie tytułu profesora sztuk muzycznych oraz laudatorem lub recenzentem w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa polskich uczelni muzycznych wybitnym mistrzom batuty m.in.: Jerzemu Semkowowi, Tadeuszowi Strugale, Gabrielowi Chmurze, Helmutowi Rilingowi, Neville’ovi Marrinerowi, Joshua Rifkinowi, Jerzemu Maksymiukowi, Kurtowi Masurowi i Stanisławowi Skrowaczewskiemu.
Od 50 lat nieprzerwanie prowadzi niezwykle aktywną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie prowadził również koncerty z polskimi zespołami poza granicami kraju, m.in. z Filharmonią Narodową (Niemcy), NOSPR-em (Hiszpania, Francja), Filharmonią Krakowską (Francja), Sinfonią Varsovią (Hiszpania), Filharmonią Łódzką (Włochy, Hiszpania), odbył szereg tournée z Filharmonią Wrocławską, m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował ściśle z Eastern Music Festival w Greensboro oraz Texas Music Festival w Houston (USA), a także z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze. Sztukę dyrygencką Marka Pijarowskiego mogli poznać melomani w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku, Korei Płd. i na Kubie.
Uhonorowany wieloma nagrodami, odznaczeniami, w tym m.in.: Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego fryderyka Chopina w Warszawie, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności.
W uznaniu wielkiego talentu i ogromnych zasług, jakie prof. Marek Pijarowski położył dla rozwoju kultury polskiej, a w szczególności dla kultury Wrocławia, Senat Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu postanowił przyznać swemu wybitnemu absolwentowi tytuł Doktora Honoris Causa.

Details

Date:
10 kwietnia
Time:
18:30 - 20:30
Event Category:

Venue

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map