Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zimny drań

28 października, 2023 - 18:30 - 20:30

Widowisko retro z piosenkami Eugeniusza Bodo i jemu współczesnych

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

DARIUSZ S. WÓJCIK – bas
JOANNA NAWROT – sopran

JACEK SZYMAŃSKI – tenor

TRIO BODO w składzie:
ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI – klarnet
KATARZYNA ROGALSKA – skrzypce
RAFAŁ LEWANDOWSKI – fortepian

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAROSŁAW PRASZCZAŁEK – dyrygent

WSTĘP WOLNY

JOANNA NAWROT
Ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – klasa śpiewu solowego prof. dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego. Ukończyła studia wyższe na wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, ponadto studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Moniki Swarowskiej-Walawskiej.
Związana z Operą Bałtycką w Gdańsku jako solistka współpracująca. Dwukrotna stypendystka Stypendium Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Uczestniczyła jako solistka w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej na Białorusi (w latach 2016, 2017, 2018, 2019). W 2018 i 2019 występowała jako solistka podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Winterreise w Moskwie (Rosja). W 2018 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzyka u źródeł w Lądku Zdroju. Jako solistka wystąpiła również na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.
W 2018 roku występowała na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Finalistka IV i V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German w 2017 i 2018 w Warszawie. Wystąpiła podczas II Międzynarodowego Festiwalu Operetkowego im. Iwony Borowickiej Muzyka na Wiśle w Krakowie w 2019 roku.W tym samym roku występowała również podczas XXVI oraz XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, a także w XIX i XX Międzynarodowym Letnim Festiwalu Kultury i Sztuki w Helu. Była solistką podczas XXVI i XXVII Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Wystąpiła z recitalem pieśni polskich w Civica Scuola di Musica Claudio Abbado w Mediolanie oraz Casa Verdi, a także we Florencji. Debiutowała partią Krystynki w operetce „Ptasznik z Tyrolu” Karla Zellera wystawionej na deskach Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz partią Vitelli z opery W. A. Mozarta „Łaskawość Tytusa”. Występuje w kraju i za granicą z repertuarem klasycznym – operowym i operetkowym oraz z repertuarem piosenek Anny German. Współpracuje z wieloma solistami, dyrygentami, artystami z kraju i ze świata.
Otrzymała nagrodę Człowiek Roku 2016 w kategorii Debiut organizowanym przez dziennik Echo Dnia oraz wyróżnienie w kategorii kultura.
W 2018 nominowana do nagrody osobowość roku w kategorii Kultura. Laureatka pierwszego miejsca w regionalnych eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German w 2017 w Białymstoku. W 2018 otrzymała nagrodę specjalną w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz wyróżnienie za wykonanie arii operowej Piotra Czajkowskiego. W latach 2017-2018 występowała w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Gościła na scenach Narodowej Filharmonii Uzbekistanu w Taszkencie, Filharmonii Brzeskiej na Białorusi, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Polskim w Warszawie. W koncertach i recitalach solowych występowała również w Niemczech, Włoszech i Białorusi.
Ukończyła wokalne kursy mistrzowskie u wybitnych polskich pedagogów śpiewu operowego, a także plastyki ruchu scenicznego i teatru. (w Polsce: prof. P. Kusiewicz, prof. E.Iżykowska, dr R.Owsińska P. Beczała, M.Kwiecień, prof. B.Makal, dr J.Szymański,prof. S. Rotem (Izrael). W repertuarze posiada partie operowe i operetkowe, muzykę sakralną, oratoryjną, pieśni. Wraz z solistami Andrzejem Wojciechowskim (klarnet), Pawłem Zawadą (fortepian), Jarosławem Stokowskim(kontrabas) i Grzegorzem Lewandowskim (perkusja) współtworzy zespół BalticQuasideon Group, z którym koncertuje w Filharmoniach i salach koncertowych w Polsce i na świecie z autorskim programem „Anna German. Niezapomniana” z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych. Nagrała pierwszą solową płytę wraz z zespołem i gościnnym udziałem orkiestry kameralnej TriCity pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka z piosenkami Anny German „Anna German. Niezapomniana”.

DARIUSZ S. WÓJCIK
Artysta śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury.
W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski).
Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej.
Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD „Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” ukazała się w listopadzie 2015 r., a już w roku następnym została zgłoszona do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU – Muzyka Folk”.
Przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.
W 2020 r. obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. We września 2020 r. Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album artysty z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W listopadzie 2020 r. Album „Zimny drań” zgłoszony został do Prestiżowej Nagrody Muzycznej „FRYDERYKI 2021”.
W lipcu 2021 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii „Kultura” zajmując 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020”. Uroczystość wręczenia statuetki Osobowości Roku Polski 2020 odbyła się 20 sierpnia 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu.
Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach
i estradach w Polsce, w Europie i na świecie.
Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu „Jesus Christus Superstar” A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”.
Twórca eposu regionalnego pod nazwą Oraorium „Requiem Piaśnickie” – przejmującego dzieła muzycznego, które powstało w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich k/ Wejherowa w 1939 r.
W 2015 r. – z okazji 30-lecia pracy artystycznej – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzata Omilanowska przyznała artyście NAGRODĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury.
W ponad dwudziestoletniej działalności Teatru Otwartego w Gdańsku, kreatywność i pomysłowość Dariusza S. Wójcika, pozwoliła mu powołać do życia wiele cennych i wartościowych – autorskich inicjatyw kulturalnych – w tym również wydarzeń cyklicznych.
Dzięki Jego ogromnemu zaangażowaniu Kalendarz Kulturalny Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego wzbogacił się o szereg wartościowych wydarzeń kulturalnych.
Za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
Uczestniczył w szeregu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Międzynarodowy Festiwal „Muzycznie Dni Drozdowo-Łomża”, Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego, Festiwal „Musiques en Clain” Dissay (Francja), Śląski Festiwal Operetki, „Lato z Kulturą” Bielsko-Biała, Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy w Tucholi, Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego 2018, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2019 (Francja), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach, Festiwalu „Les Clés du Classique” 2022 w Katalonii (Hiszpania), Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2023 (Francja),
Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2013” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego.
W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Dariusza Wójcika Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji
35-lecia pracy artystycznej.
W 2023 roku Marszałek Województwa Podlaskiego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”.
Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

JACEK SZYMAŃSKI
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.
W roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.
Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album Dariusza Wójcika z piosenkami 20-lecia międzywojennego.
W czerwcu 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim – Wydziale Zarządzania – ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury.
Od 2022 r. pracownik Akademii Łomżyńskiej – zatrudniony na stanowisku adiunkta.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie.
W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie.
W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.
W „Roku Moniuszkowskim” (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn).
W 2009 r. wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO.
W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, w ramach którego prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków.
Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki.
Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Scen Polskich.
W maju 2018 r. – przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich – sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki – z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury.
W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Jacka Szymańskiego Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚC RETRO 2020” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego.
Dokonał szeregu nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych.

JAROSŁAW PRASZCZAŁEK
dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, popularyzator wiedzy o muzyce
Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie – w klasie prof. Szymona Kawalli. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach dyrygenckich prowadzonych przez takich mistrzów batuty jak Douglas Bostock, Frank Cramer, Colin Metters czy Johannes Stert. W 2017 roku uzyskał na macierzystej uczelni stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.
Laureat licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Finalista II i III edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, w ramach którego poprowadził prawykonania oper współczesnych kompozytorów: Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego, Labirynt Orfeja Nikolet Burzyńskiej, Three Tall Tales of Doctor Monsieur Façade Ryana Latimera oraz Sacred Emily Eunho Changa.
Od 2011 jest prelegentem koncertów edukacyjnych w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a od 2014 pracuje jako dyrygent-pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.
W 2016 album sopranistki Joanny Freszel Real Life Song, na którym artysta dyryguje prawykonaniami utworów Miłosza Bembinowa i Katarzyny Szwed, otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyka oraz prestiżową paryską nagrodę Les Orphées d’Or (Złoty Orfeusz).
Jako dyrygent współpracuje także z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Kaliską, Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Filharmonią Rybnicką im. Braci Szafranków, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Muzycznym Arte Creatura, Teatrem Muzycznym Proscenium oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.
Od 2017 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej oraz jest organizatorem licznych konferencji naukowo-artystycznych. Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Podyplomowych Studiów Dyrygentury Orkiestr Dętych w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Warto nadmienić, że z prowadzonymi przez siebie młodzieżowymi orkiestrami występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także na festiwalach muzycznych w Grecji, Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech.
Ważną częścią jego działalności dyrygenckiej są również prawykonania utworów muzyki współczesnej oraz popularyzowanie zapomnianych dzieł muzyki polskiej epoki klasycyzmu i romantyzmu (Uwertura Królowa Jadwiga, I Koncert fortepianowy g-moll, II Koncert fortepianowy G-dur Wojciecha Sowińskiego, Adagio et Allegro Concertans Franciszka Mireckiego, Koncert fortepianowy h-moll Józefa Krogulskiego).
Artysta jest jurorem międzynarodowych konkursów dyrygenckich i kompozytorskich.

Szczegóły

Data:
28 października, 2023
Godzina:
18:30 - 20:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map