Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdy słowik zanuci

29 września, 2023 - 12:00 - 13:00

Koncert kameralny w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

MAŁGORZATA TROJANOWSKA – sopran
KRZYSZTOF ZIMNY – tenor
ALESSANDRO MARANO (WŁOCHY) – fortepian

W programie m.in.: F. Schubert, R. Schumann, K. Kurpiński

WSTĘP WOLNY

WSPÓŁORGANIZATOR

MAŁGORZATA TROJANOWSKA
Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II stopnia). Ukończyła dwie specjalności na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – dyrygenturę chóralną oraz śpiew solowy w klasie prof. Ewy Iżykowskiej.
Warsztat wokalny kształciła również podczas kursów z wybitnymi śpiewakami, m.in.: Anitą Garancią, Olgą Pasiecznik, Izabelą Kłosińską, Markiem Rzepką. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Ełku, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ma bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe. Współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i liderami, m.in. P. Sułkowskim, M. Klauzą, D. Runtzem, M. J. Błaszczykiem, V. Kiradijevem, R. Silvą, B. Akiki, R. Kłoczko, K. Garstką, M. Pastuszką, J. Salwarowskim, Cz. Grabowskim, J. M. Zarzyckim, P. Wijatkowskim, A. Klockiem, M. Kluczyńską, N. Pavilionisem, P. Deptuchem, M. Wolińską, N. Athineosem; występuje z orkiestrami filharmonii w całym kraju, z Polską Orkiestrą Radiową, z Operą i Filharmonią Podlaską, Polską Operą Królewską. Gości także na wielu festiwalach muzycznych. Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko, z którym wykonała wiele dzieł oratoryjnych i operowych.
Uczestniczyła w prawykonaniach i nagraniach utworów współczesnych kompozytorów polskich. Są wśród nich: Noc kruków Z. Krauzego, Requiem I. Zalewskiego, Msza ełcka P. Grinholca, cykl pieśni na głos i fortepian Sielanki, oratorium Dziedzictwo Tadeusza Trojanowskiego, Stabat Mater Marcina Nagnajewicza, Psalmy dla niezłomych Grzegorza Bogdana. Brała również udział w nagraniach: rekonstruowanych dzieł dawnych kompozytorów polskich: „Dawni mistrzowie – nowo odkryci” (dyr. A. Moniuszko), Mszy S. Ziemianowskiego (dyr. A. Olszewska), pieśni i arii W. A. Mozarta (M. Krassowski – fortepian), pieśni pasyjnych z zespołem wokalnym Pro opere (dyr. E. Rafałko). W 2020 r. ukazała się solowa płyta artystki Głos duszy z utworami sakralnymi, nagrana wspólnie z Rafałem Sulimą (organy), a w 2021 – płyta z pieśniami kompozytorów polskich do słów Kazimierza Przerwy – Tetmajera nagrana wspólnie z pianistą Robertem Maratem.
Repertuar Małgorzaty Trojanowskiej jest bogaty i różnorodny, obejmuje liczne pieśni i arie, partie operowe w dziełach Haendla, Mozarta, Pucciniego, Verdiego, Moniuszki, Czyża, Krauzego. Wykonywała także partie solowe wielu dzieł oratoryjnych, m.in.: Weihnachtsoratorium, Magnificat, obie pasje, kantaty Bacha, Gloria i Magnificat Vivaldiego, Jephte Carissimiego (Filia), Stabat Mater Pergolesiego, Gesu al Calvario Zelenki, Brockes Passion Mesjasz Haendla, Requiem, Msza koronacyjna, Exultate jubilate, Wielka msza c-moll Mozarta, Oratorium na Boże Narodzenie Saint – Saënsa, IX Symfonia Beethovena, Pory roku Haydna, Quo vadis Nowowiejskiego, Requiem Faure, Te Deum, Angelus W. Kilara, Symfonię pieśni żałosnych H. M. Góreckiego.
Ponadto Małgorzata Trojanowska współpracuje jako pedagog z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina (Wydział Wokalno – Aktorski, Instrumentalno – Pedagogiczny w Białymstoku). W styczniu 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka.
Aktualne informacje dotyczące aktywności artystki na stronie: www.trojanowskasopran.pl

KRZYSZTOF ZIMNY
Tenor, solista Opery Nova w Bydgoszczy, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Adama Zdunikowskiego.
Zadebiutował na scenie występując w roli Oebala, w studenckim spektaklu Apollo i Hiacynt Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawionym m. in. na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Ostrawie, w Czechach. Rok później wcielił się w postać Franka w operze Flis Stanisława Moniuszki. W roku 2017 wystąpił po raz pierwszy na deskach Opery Nova kreując postać Tamina z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta pod muzycznym kierownictwem dyrektora Macieja Figasa. W czerwcu 2018 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wcielając się w postać Fentona w przedstawieniu Wesołe Kumoszki z Windsoru Otto Nicolaia. W roku 2019 wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Wielkiej Gali Operowej PAPROCKI IN MEMORIAM. W roku 2020 wystąpił w roli Ernesta w przedstawieniu Don Pasquale G. Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego zrealizowanym w Teatrze Wielkim w Łodzi. W 2021 r. po raz pierwszy wystąpił w Operze Wrocławskiej kreując postać Ferranda
w spektaklu Cosi fan tutte W. A. Mozarta pod dyrekcją Adama Banaszaka. W bydgoskiej Operze Nova występuje jako: Tamino w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Ferrando w Cosi fan tutte W. A. Mozarta, Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Damazy w Strasznym dworze S. Moniuszki, Alfred w Zemście nietoperza J. Straussa, Koloman Żupan w Hrabinie Maricy I. Kalmana oraz Camille de Rosillon w Wesołej wdówce F. Lehara. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz licznymi placówkami kultury w całej Polsce. Ma na swoim koncie wiele koncertów oratoryjnych, operetkowych i kameralnych.
W 2022 r. ukazała się płyta z koncertowym wykonaniem Requiem KV 626 W. A. Mozarta, w którym wykonał partię solową. Nagranie zostało zrealizowane podczas koncertu Pamięci poległych w walce o Niepodległość w klasztorze oo. Paulinów w Wągrowcu przy współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W 2023 r. wspólnie z Polskim Chórem Męskim nagrał jako
solista płytę pt. Światowe przeboje wydaną przez wydawnictwo DUX.
Jest laureatem II miejsca VI Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.

ALESSANDRO MARANO
Włoski pianista Alessandro Marano to jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Równolegle ze studiami w Konserwatorium Muzycznym „Stanislao Giacomantonio” w Cosenza w klasie profesora Giuseppe Maiorca uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Pianistycznych w Fundacji „Paul Hindemith” w Blonay (Szwajcaria), gdzie spędził osiem lat studiując pod okiem tak znanych na całym świecie profesorów, jak Edith Fischer i Paul Badura-Skoda. Edukację muzyczną uzupełniał u Aldo Ciccoliniego i Bruno Canino.
Będąc zdobywcą nagród na kilku krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, Marano prowadzi niezwykle intensywną działalność koncertową, prezentując recitale solowe i współpracując z wieloma orkiestrami: Filarmonica „Mihail Jora” w Bacau, Arad State Philarmonic, Filarmonica Botosani, Filarmonica de Stat Sibiu (Rumunia), Pazardzhik Symphony Orchestra (Bułgaria), Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (Polska), Orquesta Juvenil de Zapopan (Meksyk), Orquesta de Camara Beethoven (Meksyk), Orchestra Nationala de Camera w Kiszyniowie (Republika Mołdawii) w całych Włoszech i za granicą (Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Rumunia, Niemcy, Grecja, Austria, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rosja, Wielka Brytania, Polska, Meksyk, Republika Mołdawii).
Posiadając bardzo solidną technikę gry na fortepianie Marano jest chwalony za powagę i wrażliwość, a także za głębię swoich muzycznych interpretacji. Jedną z pasji Marano jest studiowanie i wykonywanie mniej znanych dzieł Liszta. Jego repertuar obejmuje 12 Etudes d’exécution transcendante, Harmonies poétiques et religieuses, kompletne parafrazy i transkrypcje z oper Verdiego i Wagnera, a także dzieła na fortepian i orkiestrę.
Marano grał pod batutą znaczących dyrygentów, takich jak Ovidiu Balan, Grigor Palikarov, Konstantin Ilievsky, Petronius Negrescu, Valentin Doni, Cristian Neagu, Piotr Sulkowski, Lyubomir Denev Jr, Rodrigo Sierra Moncayo, Cristian Lupes, José Perales; wykonał i nagrał wszystkie Koncerty fortepianowe Beethovena w transkrypcji na orkiestrę smyczkową Vinzenza Lachnera.
25 maja 2023 roku dokonał rumuńskiego prawykonania Koncertu fortepianowego Benjamina Brittena op.13 z zespołem Sibiu State Filarmonic pod dyrekcją Maestro Grigora Palikarova.
Wśród jego najbliższych planów koncertowych na uwagę zasługuje wykonanie w październiku przyszłego roku głównych utworów na fortepian i orkiestrę Franza Liszta z Państwową Orkiestrą Filharmoniczną Shumen (Bułgaria) pod dyrekcją Maestro Lyuboma Deneva Jr.
Jest dyrektorem artystycznym Orchestra Sinfonica di Cosenza i Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Cosenza (Włochy), prezesem stowarzyszenia kulturalno-muzycznego Amici del fortepianforte „Franz Liszt”, profesorem fortepianu w Konserwatorium Muzycznym „N. Rota” z Monopoli.

Szczegóły

Data:
29 września, 2023
Godzina:
12:00 - 13:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map