Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Uroczysta Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego

28 września, 2023 - 18:30 - 20:30

Karol Kurpiński i romantyczna Europa
Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

DOMINIKA FALGER – skrzypce

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
GIANCARLO DE LORENZO (WŁOCHY) – dyrygent

PIOTR JEGLIŃSKI – prowadzenie koncertu

W programie m.in.: F. Mendelssohn-Bartholdy, N. Paganini, K. Kurpiński

WSTĘP WOLNY

WSPÓŁORGANIZATOR

DOMINIKA FALGER
fot. Nancy Horowitz
Urodziła się w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat u swojego
ojca. Ukończyła z wyróżnieniem Akademie Muzyczna w Poznaniu u prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego oraz Uniwersytety w Wiedniu i Grazu (prof. E.Z. Zienkowski, Y. Kless, J. Pospichal). Studia muzyki dawnej u prof. I. Rainera i prof. H. Kurosaki. W latach 1997-2005 była asystentka Prof. Y. Kless na uniwersytecie w Grazu / Austria – Universität für Musik und darstellende Kunst / Graz.
Zdobywczyni pierwszej nagrody na Konkursie im. Z. Jahnkego w Poznaniu, Muzyki Kameralnej w Lodzi jak również laureatka innych krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych m. in. Sarasatego w Pamplonie / Hiszpania, Lipizera w Gorizii / Wlochy, Brahmsa w Pörtschach / Austria, Wieniawskiego i Lipińskiego w Lublinie, K. Szymanowskiego w Lodzi, T. Wrońskiego w Warszawie, Konkursu Muzyki Współczesnej w Warszawie, K. Szymanowskiego w Zakopanym.
Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Ameryce oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jako solistka współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami (m.in. Wiener Symphoniker, Taegu City Orkiestra / Południowa Korea, Słowacka Orkiestra Kameralna, Sinfonia Verde/ Anglia, Wirtuozi Lwowscy, D´Angelo Symphony Orchestra /USA ). Jako kameralistka z wieloma kameralnymi formacjami, obecnie z Kwartetem „Gliére”.
W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe (m.in. koncertów skrzypcowych P.I. Czajkowskiego, K. Lipińskiego jak również wszystkich utworów na skrzypce i orkiestrę W.A. Mozarta – Dux).
Profesor wiedeńskiego uniwersytetu MUK – Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, wykłada również na uniwersytecie w Grazu/Austria (Universität für Musik und darstellende Kunst), prowadzi klasę skrzypiec w szkole muzycznej Margareten w Wiedniu.
Zasiada w jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz prowadzi mistrzowskie kursy muzyczne we Włoszech, Austrii, Polsce i na Słowacji.
Od 1999 roku jest koncertmistrzem grupy II skrzypiec w orkiestrze Wiener Symphoniker.

GIANCARLO DE LORENZO
Urodzony w 1959 roku, ukończył studia w Konserwatorium Muzycznym w Brescii w klasach organów i kompozycji organowej Maestro Franco Castelli. Ukończył również studia na Wydziale Literatury i Filozofii Uniwersytetu w Bolonii oraz kompozycję i dyrygenturę u Maestro G. Cataldo.
Od 1992 roku był stałym dyrygentem Orkiestry Vox Auræ w Brescii, w 2003 roku został mianowany dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Orchestra del Teatro Olimpico w Vicenzy, którą to funkcję pełnił do grudnia 2011 roku. Z tą orkiestrą wykonał wiele koncertów we Włoszech i za granicą.
Współpracował również z wielkimi solistami, takimi jak: L.G. Uriol, M. Fornaciari, A Bacchetti, S. Krylov, F. Manara, A. Persichilli, P. Hommage, E. Klein, G. Costa, U. Clerici, B. Engerer, P. Entremont, M. Rudy, E. Virsaladze, S. Mintz, U. Ughi, P. Amoyal, P. Galliano, Hiromi Uehara, Uri Caine, Ramin Bahrami, Mischa Maisky i wielu innych, zawsze zyskując uznanie publiczności i krytyki.
Wielokrotnie dyrygował różnymi orkiestrami włoskimi i zagranicznymi, takimi jak: Orkiestra z Padwy i Wenecji Euganejskiej, „I Pomeriggi Musicali” z Mediolanu, Orchestra Filarmonica Italiana, Orchestra Sinfonica Abruzzese, Orchestra Europa Philarmonie z Magdeburga, „Mainzer Kammerorchester” z Moguncji, Orkiestra Symfoniczna z Wrocławia (Polska), Orkiestra Symfoniczna z Kijowa, Hermitage Orchestra z St. Petersburg, Helsinki Baroque Ensemble, Orchestra Filarmonica di Torino, I Virtuosi Italiani, „Riverside Synphonie Orchestra” (New Jersey), Orchestra Philarmonie der Nationen w ramach Festival der Nationen, Orquesta Sinfonica del Estado de Mèxico, Orchestra Sinfonica do Teatro Nacional de Brasília, Orquestra Clássica da Madeira, Cypryjska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Estremadury, Orkiestra Symfoniczna Maracaíbo, Orkiestra Symfoniczna Manaus, Lizbońska Orkiestra Metropolitalna, Sinfonia Toronto, Orkiestra Symfoniczna Istambułu, Orkiestra Filharmonii Belgradzkiej, Kaliska Orkiestra Symfoniczna (Polska), Filharmonia Hradec Kràlovè w praskiej Sali Smetany.
Dyrygował również prestiżowymi orkiestrami Philharmonisches Kammerorchester Munchen i London Mozart Players.
W 2009 roku z wielkim sukcesem poprowadził Orchestra Sinfonica Abruzzese w Teatro Alla Scala w Mediolanie, w koncercie poświęconym odbudowie Teatro Comunale w L’Aquili. Z tym samym projektem w kwietniu 2010 roku był gościem Accademia Nazionale S. Cecilia w Parco della Musica w Rzymie. Z Sinfonica Abruzzese i klarnecistą Fabrizio Meloni nagrał płytę, która ukazała się w listopadzie 2009 roku w magazynie „Amadeus”.
W marcu 2012 roku dyrygował w Teatrze Carlo Felice w Genui Orkiestrą Carlo Felice z pianistą A. Bacchetti w koncercie poświęconym muzyce Bacha. Mozarta i Mendelsshona. Również w 2012 roku został zaproszony przez Festivales de Santander, podczas którego, dyrygując Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao, wykonał Trylogię O. Respighiego oraz, w prawykonaniu, X Symfonię Tomàsa Marco.
W dziedzinie operowej prowadził różne produkcje, wśród których, ze względu na uzyskany wielki sukces, można wymienić „Le Nozze di Figaro” W.A. Mozarta, „Rigoletto” G. Verdiego, „La Serva Padrona” G.B. Pergolesiego, „Il Signor Bruschino” G. Rossiniego, „Elisir d’ Amore” G . Donizetti w Seulu, „Traviata” Giuseppe Verdiego w Operze w Tiranie.
Od wielu lat jest regularnie zapraszany do Hiszpanii, gdzie dyryguje różnymi orkiestrami. W październiku 2005 roku dyrygował orkiestrą Teatro Olimpico di Vicenza w Barge Music w Nowym Jorku, gdzie powrócił w marcu 2006 roku, by dyrygować w prestiżowej Carnegie Hall.
Dla mediolańskiej Casa Discografica Agorà, dyrygując Orchestra Vox Aurae, nagrał komplet Symfonii na smyczki F. Durante, pierwszy tom XX-wiecznych kompozytorów włoskich tworzących w stylu barokowym, Symfonie na smyczki J. Mysliveceka, komplet Symfonii na smyczki F.L. Gassmana oraz płytę poświęconą koncertom fortepianowym W.A. Mozarta.
Jest dyrektorem artystycznym sezonu muzycznego „Spazio Sinfonico” w Brescii. W styczniu 2012 roku został mianowany gościnnym dyrygentem Orchestra Filarmonica Italiana oraz Orchestra Sinfonica di Grosseto.
Od 1 stycznia 2015 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego i dyrektora muzycznego Orchestra Sinfonica di Sanremo.

Szczegóły

Data:
28 września, 2023
Godzina:
18:30 - 20:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map