Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Muzyczna majówka

2 maja - 18:30 - 19:30

Koncert w ramach miejskich obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

PAULINA JANCZARUK – sopran liryczno-koloraturowy

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
RUBEN SILVA – dyrygent

W programie m.in.: S. Moniuszko, H. Wieniawski, J. Strauss

WSTĘP WOLNY

 

PAULINA JANCZARUK
fot. Agnieszka Kołodyńska
27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru Paulina Janczaruk została wyróżniona nagrodą Złotej Maski za rolę Adeli w spektaklu „Zemsta Nietoperza” J. Straussa, która premierę miała w marcu 2022 roku w Teatrze Muzycznym w Lublinie.
Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Doroty Wójcik. Już na początku studiów debiutowała w operze „Prima la musica e poi le parole” A. Salieriego rolą Toniny, następnie w operze „Aleko” S. Rachmaninova wystąpiła jako Zemfira, w dziele „Magnificat” J.S.Bacha śpiewała partię sopranową.
„Wesoła Wdówka” F. Lehara to pierwsza operetka, w której wystąpiła na studiach w słynnej roli Hanny Glavary w Teatrze Muzyczym w Łodzi, by potem nawiązać współpracę z tymże Teatrem Muzycznym na dłużej, występując w musicalu A.L. Webbera „Jesus Christ Superstar” w reżyserii Zbigniewa Maciasa.
Szkoliła się na kursach mistrzowskich u Beaty Redo Dobber, Izabelli Kłosińskiej, Udo Rheinemanna, Siergieja Leiferkusa, i wielu innych.
Pracowała z takimi dyrygentami jak m.in. Tadeusz Kozłowski, Vincent Kozlovsky, Ruben Silva, Jakub Wnuk, Jose Maria Florencio, Piotr Sułkowski, Przemysław Fiugajski, Michał Kocimski, Marcin Wolniewski, czy Kazimierz Wiencek.
Od 2018 roku związana na stałe z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie występuje w spektaklach operetkowych: „Baron Cygański” J. Straussa jako Arsena, „Księżniczka Czardasza” E.Kalmana jako Stasi, „Kraina Uśmiechu” F. Lehara jako Księżniczka Mi, „Skrzypek na dachu” J. Bocka jako Hudel, „Hallo Szpicbródka” L. Starskiego jako Anita. Bierze również udział w koncertach m.in. „Strauss Gala”.
W grudniu 2019 roku wystąpiła w VI edycji programu „Bitwa Tenorów na róże” pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego i Alicji Węgorzewskiej. Program emitowany był przez Telewizję Polską.
W maju 2021 roku zadebiutowała partią Zerliny w genialnym dziele „Don Giovanni” W.A. Mozarta w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą dyr. Tadeusza Kozłowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej. W tym samym roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego w uznaniu za zaangażowanie w pracę artystyczną Teatru Muzycznego w Lublinie.
W sierpniu 2021 roku wystąpiła na 54. Festiwalu Operowo-Operetkowym im. J. Kiepury kreując rolę Księżniczki Mi w operetce „Kraina Uśmiechu” F. Lehara pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego. W październiku 2021 zadebiutowała na deskach Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku kreując rolę hrabianki Stasi w operetce „Księżniczka Czardasza” pod batutą Rubena Silvy, w styczniu natomiast wykonanie koncertowe operetki Kalmana wykonała również w Filharmonii Kaliskiej.
W 2022 roku wcieliła się w rolę Adeli w operetce „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa, najnowszej premierze Teatru Muzycznego w Lublinie w reżyserii Artura Barcisia. W grudniu 2022 roku wcieliła się w rolę Christine Daae w słynnym musicalu „Das Phantom” M. Yestona.
Laureatka Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego pod patronatem Wiesława Ochmana 2022 w Krakowie, w którym zajęła 2 miejsce oraz otrzymała Nagrodę za szczególną Osobowość Artystyczną od ZASP, a także szereg nagród pozaregulaminowych. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Viva Calisia w Kaliszu 2022, w którym otrzymała Pierwsze Wyróżnienie, wykonując m.in. Arię Królowej Nocy „Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen”.
W 2023 roku zadebiutowała w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury rolą Lizy w operetce „Kraina Uśmiechu” F. Lehara pod batutą Rubena Silvy w reżyserii Wojciecha Adamczyka.
Brała również udział w Opera Masterclass im. Antoniny Campi w Lublinie, gdzie szkoliła swój warsztat pod okiem znanych śpiewaków operowych: Evy Vesin, Izabelli Kłosińskiej i Mariusza Kwietnia. Solistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą z repertuarem operowo-operetkowym – w lipcu 2023 zadebiutowała w Kijowie z Narodową Operetką Kijowską pod batutą Siergiya Didoka w koncercie „In Memoriam – ofiarom wojny”.

RUBEN SILVA
Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia.
Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich – Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie, w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce.
Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki IX wieku np. pierwsze nagranie Halki St. Moniuszki (wersja Wileńska) oraz XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Od 1983 roku Ruben Silva związany był z Warszawską Operą Kameralną a od 2013 roku, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako jako dyrektor artystyczny. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki.
Jest nauczycielem mianowanym, w latach 1999 – 2005 pracował jako nauczyciel w Zespole państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
Prowadził także liczne letnie kursy oraz obozy muzyczne z udziałem młodzieży, min. Jeunesses Musicales w Polsce.
Obecnie jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym w Filharmonii Kaliskiej.

Szczegóły

Data:
2 maja
Godzina:
18:30 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map