Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozświetlona noc

9 maja - 18:30 - 20:00

Miejsce koncertu: Sala koncertowa FKWL

HANNA TURONEK – flet

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
VITTORIO PARISI (WŁOCHY) – dyrygent

W programie m.in.: Mikołaj Hertel – Rapsodia gruzińska (światowe prawykonanie), Mikołaj Majkusiak / Hanna Turonek – My melodies for exotic flutes

Patron medialny koncertu

Bilety w cenie od 10 zł do 25 zł

Kup bilet – link interticket
obraz link kup bilet

CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny – 25 zł

2. Bilet ulgowy – 20 zł – przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
a) przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu *:
– emerytom i rencistom
– rodzicom lub opiekunom dziecka
– osobom dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny
– posiadaczom odznaki „Zasłużony działacz kultury”
– osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna – NIE DOTYCZY KONCERTÓW SPECJALNYCH
b) przysługuje:
– nauczycielom szkół muzycznych
– grupom zorganizowanym powyżej 15 osób
– opiekunom osób niepełnosprawnych

3. Bilet specjalny – 10 zł – przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
a) przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu *:
– uczniom i studentom do 25 roku życia
– dzieciom posiadającym Karty Dużej Rodziny
– innym grupom na podstanie zarządzenia Dyrektora FKWL

* Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.

 

HANNA TURONEK
fot. Marta Rybicka & Sławek Kamiński – LIFEstudio
Muzyk solista orkiestry Sinfonia Varsovia, flecistka-pikulinistka, edukatorka dzieci i młodzieży oraz autorka Szkoły gry na flet piccolo i 42 etiud.
Specjalizuje się w grze na flecie piccolo wykonując na tym instrumencie zarówno muzykę dawną jak i utwory współczesnych kompozytorów.
Jako pierwsza polska flecistka-pikulinistka wykonała Koncert na flet piccolo i orkiestrę symfoniczną op.50 amerykańskiego kompozytora Lowella Liebermanna podczas Świętokrzyskich Dni Muzyki w Kielcach 13 kwietnia 2007 r.
Dokonała licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych grając solo, kameralnie i jako muzyk w orkiestrze Sinfonia Varsovia.
Współtworzyła m.in. kwintet dęty Classic Fun Quintet, zespół barokowy Essentia Musica, oraz duet z harfą Duo Estrella.
Wraz z flecistką profesor Elżbietą Gajewską wzięła udział w nagraniu płyty z cyklu „Zapomniana Muzyka Polska”, na której znalazły się 3 Fletowe Duety Franciszka Lessela.
Dla firmy fonograficznej Naxos nagrała utwór A. Panufnika Hommage à Chopin – Five pieces for flute and string orchestra z Polską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Mariusza Smolija.
Koncertuje również w duecie z organistą Vincentem de Polem. 24 marca 2008 roku artyści dokonali prawykonania światowego Dialogu-Medytacji Lowella Liebermanna na flet i organy. Premiera polska utworu odbyła się 2 września 2008 roku na festiwalu Silesia Sonans w Jeleniej Górze.
W latach 2005-2021 związana była z Uniwersytetem Muzycznym F.Chopina, aktualnie edukuje młodzież podczas kursów mistrzowskich w kraju i za granicą oraz prowadzi klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego, prowadzi również zajęcia z gry na flecie piccolo w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.
Hanna Turonek to flecistka wszechstronna, której zainteresowania wybiegają daleko poza muzykę klasyczną. Ostatnio zaciekawiły ją flety etniczne pochodzące z różnych stron świata, których posiada niezwykłą kolekcję. Instrumenty te wykorzystuje w muzyce artystycznej, a są to m.in.: flety bambusowe, chiński flet Dizi i Hu-lu-si, flet szklany, gliniane flety naczyniowe czy barani róg oraz wiele innych piszczałek bez nazwy. Te wszystkie brzmienia można usłyszeć na płycie Yazcite, którą nagrała z muzyką tatarską oraz w utworze skomponowanym wspólnie z Mikołajem Majkusiakiem „My melodies for exotic flutes”.
Za swoją działalność w 2015 roku otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

VITTORIO PARISI
Vittorio Parisi urodził się w Mediolanie. Studiował grę na fortepianie u Carli Giudici i Piero Rattalino, kompozycję u Azio Corghi i Irlando Danieli oraz dyrygenturę u Mario Guselli i Gianluigiego Gelmettiego w Konserwatorium w Mediolanie. Był asystentem Gianluigiego Gelmettiego.
Dyrygenturę studiował także w Holandii u Kirilla Kondrashina.
Po swoim debiucie w Petruzzelli Opera House w Bari w 1979 roku dyrygował głównymi włoskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi oraz wieloma orkiestrami operowymi.
Koncertował w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Kazachstanie, Polsce, Węgrzech, Albanii, Turcji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii i Chazakstanie, nagrywając dla radia i telewizji tych krajów.
Dyrygował wieloma prawykonaniami najwybitniejszych kompozytorów włoskich i zagranicznych, współpracując także z Luciano Berio i Johnem Cage’em. Dyrygował prawykonaniami w XXI wieku, m.in. L’Ape Musicale Lorenzo Da Ponte (wersja amerykańska), prawykonaniami scenicznymi jak Sogno di un Tramonto d’Autunno Malipiero, prawykonaniami z publicznością w radiowej operze Don Perlimplin Maderny czy pierwsze wznowienia jak Marie Galante Kurta Weilla.
Gościł na ważnych festiwalach międzynarodowych i krajowych. Współpracował z uznanymi solistami, śpiewakami, aktorami i znanymi reżyserami.
Od 1984 do 1988 był pierwszym dyrygentem Angelicum Theatre Orchestra w Mediolanie, od 2000 do 2003 stowarzyszonym dyrygentem Orkiestry Filharmonicznej Konserwatorium w Mediolanie, a od 2003 do 2005 dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem I Solisti Aquilani.
Od 1995 roku jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem dédalo ensemble w Brescii.
Dokonał wielu nagrań – zarówno na żywo, jak i w studiu – muzyki symfonicznej i operowej w wytwórniach takich jak Naxos, Dynamic, Bongiovanni, Stradivarius, La Nuova Era, a jego wykonanie Symfonii z Nowego Świata Antonina Dvoraka zostało wybrane jako najlepszy podcast symfoniczny w historii nowozelandzkiego radia.
Od 1997 wykłada dyrygenturę w Konserwatorium w Mediolanie, od 2016 w Akademii Dyrygentów Operowych Spaziomusica w Genui, od 2013 w Warsztatach Operowych Orvieto Spaziomusicia. Wielu jego uczniów pracuje na całym świecie. Był także przewodniczącym lub członkiem jury ważnych międzynarodowych konkursów dyrygenckich.

Szczegóły

Data:
9 maja
Godzina:
18:30 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map