Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Muzyczne barwy

11 września, 2022 - 12:00 - 14:00

XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI „SACRUM ET MUSICA”

11 września 2022

PIĄTNICA, godz. 12:15
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego

AE RAN KIM (KOREA POŁUDNIOWA) – sopran
ROBERT CIEŚLA – tenor
MARTA MAGDALENA LELEK – skrzypce
YAN RONG (MONGOLIA) – fortepian

W programie m.in.: F. Schubert, C. Franck, S. Moniuszko

WSTĘP WOLNY

AE RAN KIM
Urodzona w Korei Południowej, absolwentka Keimyung_Fryderyk Chopin University of Music w Daegu w Klasie Prof. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Krystyny Szostek-Radkowej (2006). Umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów prowadzonych przez takich artystów jak: Paola Larin, James David Broc, Janet Perry, Ryszard Karczykowski. Tuż po kursach mistrzowskich ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni. Ukończyła studia doktoranckie pod opieką Prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej.
Jest laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych.
Od 2003 pojawiła się na scenie jako solistka w licznych koncertach w Polsce i za granicą:  Uroczysty Koncert z okazji 90’tej rocznicy objęcia przez Ignacego Jana Paderewskiego teki pierwszego Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II RP w Warszawie na Zamku Królewskim; koncert z okazji 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu w 2011r podczas „Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej”; solistka XII Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy- Zdroju w 2014; na specjalne zaproszenie wystąpiła na scenie Chamber Philharmonic w Kuwejcie.  Główna solistka podczas pierwszego w Polsce koncertu Narodowej Orkiestry Koreańskiej w Teatrze Dramatycznym w 2019. Wspólnie z dyrygentem Narodowej Orkiestry Koreańskiej przygotowała kompozycje utworów łącząc elementy muzyczne tradycyjnej muzyki koreańskiej wraz z elementami Europejskiej muzyki klasycznej.
Wykonała rolę Mimi w Operze „Cyganeria” na scenie Rheinsberg Opera w Niemczech. Występ w Operze „La Contatina” (w wersji niemieckiej  „Die Kluge Bauerin” – J.A. Hasse) w roli Scintlli. W 2014,2017 roku wystąpiła na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej w Operze „Don Giovanni” (W.A. Mozart) jako Donna Elvira.
Oprócz pracy pedagoga oraz muzyka pełni rolę organizatora koncertów. Od 2008 roku we współpracy z Ambasadą Republiki Korei Południowej oraz Centrum Kultury Koreańskiej zorganizowała ponad 27  koncertów muzyki klasycznej.
Od 2009 roku aż do dziś jest ściśle związana z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie pełni funkcję Koordynatora ds. studentów koreańskich oraz Asystenta na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

 

ROBERT CIEŚLA
Urodzony w Rzeszowie. Dyplom AMFC w Warszawie z wyróżnieniem w 1988. Studiował w Międzynarodowym Studio Operowym w Zurychu. Przez 16 lat solista teatrów niemieckich: Mannheim, Basel, Mainz, Karlsruhe, Braunschweig, Komische Oper Berlin, Saarbrücken, Nürnberg, itp. Śpiewał spektakle operowe także w Szwajcarii, Francji, Belgii, Luxemburgu, Austrii, itp. Występował pod batutą znanych dyrygentów np.: Stefanem Solteszem, Günterem Neuholdem, Ivanem Törzsem. Otrzymał szereg nagród m.in. na konkursach: Ady Sari, Verviers (Belgia), dwuletnie stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie, Polskim Radiem, Südwestfunk w Niemczech oraz TVP 1 i TVP 2. W 2005 przeprowadził przewód habilitacyjny w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 roku śpiewał z wielkim sukcesem partię Stefana w operze „Straszny Dwór” w Chicago, które to przedstawienie zostało wpisane przez Kongres Stanów Zjednoczonych do wydarzeń tworzących historię Ameryki. Odbył liczne tournée w Chinach śpiewając spektakle operowe i koncerty m.in. w Pekinie, Wuhan, Changsha 2012,2013, 2014. Wielokrotnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą np.: Festiwal „Chopin Górecki” Warszawa, Linz, Istambuł. Wykładał na Uniwersytecie Rzeszowskim, UKSW w Warszawie oraz obecnie na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2005 ukończył studia z zakresu psychologii klinicznej na UKSW w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem programu rehabilitacji pacjentów z chorobą niedokrwienną serca za pomocą ćwiczeń oddechowych i wokalnych. Prowadzi od lat programy naukowo-badawcze na UMFC w Warszawie. Od 2008 roku jest koordynatorem programu Erasmus UMFC. Jest promotorem wielu doktoratów, zapraszany również jako ekspert przez np. Amerykańską Fundację Kościuszkowską. W 2011 wraz z pomysłodawczynią prof. Katarzyną Jankowską – Borzykowską utworzył Międzynarodowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie. W 2013 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
W 2020 otrzymał Nagrodę Rektora Grand Prix oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis Zasłużony dla Kultury.
Od 2020 Dziekan Wydziału Wokalno – Aktorskiego w Warszawie.

 

MARTA MAGDALENA LELEK
Marta Magdalena Lelek jest uważana za jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia. Opisywana przez recenzentów jako „wybitna”, „zachwycająca barwą dźwięku”, „o zapierającej dech w piersiach technice”, „oczarowująca publiczność wdziękiem i intensywnością interpretacji”…
Studia wyższe ukończyła z wyróżnieniem w prestiżowej the “Guildhall School of Music & Drama” w Londynie, w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Śmietany. Jako studentka, miała możliwość doskonalenia się pod kierunkiem Sir Colina Davisa, Maestro Jordi Savalla, the “Takacs Quartet” i wielu innych. Doskonaliła również swoje umiejętności pod kierunkiem Antoniego Cofalika, Prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Prof. Jose Luisa Garcii Asencio.
Występuje z powodzeniem jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi (często narodowymi) w Europie, Azji, Ameryce, Ameryce Południowej, Australii, Kanadzie. Koncertowała między innymi z OSEM w Meksyku (Orquesta Sinfonica Estado Mexico), UANL w Meksyku, Orquesta de Camara de Bellas Artes w Mexico City, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia i TV Albanii w Tiranie, Sinfonią Toronto w Kanadzie, Baskent Chamber Orchestra w Ankarze, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Jako solistka, współpracuje z tak wybitnymi dyrygentami jak Maestro Enrique Batiz, Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Massimiliano Caldi, Jose Luis Luna Castillo, Peter Dąbrowski, Rafał Jacek Delekta, Michał Dworzyński, Hobart Earle, Gudni Emilsson, Stefan Fraas, Jerzy Kosek, Wojciech Michniewski, Marc Moncusi, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Michał Nesterowicz, Charles Olivieri – Munroe, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Miguel Salmon del Real, Jerzy Salwarowski, Lior Shambadal, Volodymir Sirenko, Pasquale Veleno, Igor Verbitzky, Claude Villaret, Oliver Weder, Tadeusz Wojciechowski.
Jej wykonania charakteryzuje ciekawy i nietypowy dobór repertuaru, który obejmuje między innymi koncerty skrzypcowe: Benjamina Brittena, Williama Waltona, Vaughana Williamsa, Albana Berga (Pamięci Anioła), Igora Strawińskiego, Samuela Barbera, Ferrucio Busoniego, Castelnuovo-Tedesco, Carla Nielsena, Yevgena Stankovycha nr.2, Andrzeja Panufnika, Davida Tukici, Carla Amadeusa Hartmanna, Paula Hindemitha oraz napisany dla niej i jej zadedykowany koncert skrzypcowy Karla Fioriniego nr 2 (Premiera tego dzieła odbyła się w maju 2012 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku)
Marta Magdalena Lelek ma również w swoim dorobku płytę CD z koncertami skrzypcowymi Karla Fioriniego wydaną przez brytyjską firmę fonograficzną „Divine Art” (dystrybucja Naxos).
Od 2012 roku prowadzi letnie kursy mistrzowskie dla solistów skrzypcowych w Pałacu w Rybnej.
Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej, the Corporation of London, the Myra Hess Trust (Londyn), the Worshipful Company of Musicians (Londyn), the Cripplegate Foundation (Londyn).
Gra na węgierskich skrzypcach (Janos Spiegel – Budapest 1926)
Recenzje z koncertów:
 “…Owacjami na stojąco melomani dziękowali skrzypaczce Marcie Lelek za przepiękne wykonanie koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa. Do oklasków dołączył się Stefan Fraas, niemiecki dyrygent, który w tymże koncercie poprowadził orkiestrę…”
“…Marta Lelek, studentka i stypendystka renomowanej londyńskiej uczelni, zachwyciła doskonałą techniką , różnorodnością dźwiękową oraz specyficzną, niemal dziewczęcą delikatnością niezwykle pasującą do klimatu “północnej”, zimno – namiętnej muzyki fińskiego kompozytora – Sibeliusa. Orkiestra świetnie dopasowała się do jej niemęskiej interpretacji. Precyzja i niemiecki “ordnung” Fraasa doskonale zaś z nią współgrał…”
“….Kilka minut później na scenie pojawiła się Marta Magdalena Lelek, jedna z najlepszych polskich skrzypaczek młodego pokolenia. Wykonując trzyczęściowy koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika: Rubato, Adagio i Vivace, zagrała tak, jakby życzył sobie tego sam kompozytor. Ukazała publiczności swoją wrażliwość i wdzięk oraz energię i muzykalność, popisując się przy tym niezwykłą techniką. W dalszej części wieczoru publiczność wysłuchała znakomitego wykonania “Koncertu skrzypcowego” Samuela Barbera (w wyk. M.M.Lelek)….”
“…Solistka (M.M.Lelek) z właściwym sobie wdziękiem i finezją techniczną, krok po kroku odsłaniała całe piękno najeżonej trudnościami kompozycji..”. (koncert skrzypcowy Williama Waltona)
„Marta Magdalena Lelek, wspierana przez orkiestrę, perfekcyjnie oddała wszelkie niuanse, czerpiącego z folkloru, dzieła Panufnika. Oczarowała również publiczność nienaganną techniką, niewyobrażalnym dla zwykłych śmiertelników opanowaniem instrumentu oraz głębią i subtelnością interpretacji. Koncert skrzypcowy w interpretacji Marty Magdaleny Lelek zyskał zupełnie nowy wymiar – nic dziwnego, że jego wykonanie zostało nagrodzone owacją na stojąco i długo nie milknącymi owacjami. Niewątpliwie był to jeden z najjaśniejszych momentów tegorocznej edycji Festiwalu „Sacrum et Musica” – kto wie, czy zarazem nie jeden z najlepszych koncertów w jego już ośmioletniej historii. Dlatego warto śledzić program wciąż trwającego Festiwalu, bo prawdziwe muzyczne wydarzenia dzieją się często tuż obok i nie można przechodzić obok nich obojętnie!…”

 

YAN RONG
Pianistka narodowości mongolskiej, urodzona w Hohhot w Mongolii Wewnętrznej 12 czerwca 1987 r. Posiada trzy dyplomy studiów magisterskich w zakresie specjalności: fortepian, kameralistyka, couching. Otrzymała najwyższe stopnie na dyplomach, przyznawane na uczelniach włoskich. Obecnie jest stałym Dyrektorem artystycznym coachingu podczas Norma Music Festival we Włoszech; Dyrektorem artystycznym coachingu we włoskim Teatrze Magnani; Dyrektorem artystycznym coachingu na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Turandot we Włoszech; Dyrektorem artystycznym coachingu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Bruson; asystent-dyrygent słynnego dyrygenta Marco Beretta. Brała udział w wielu produkcjach operowych i koncertach np.: G.Verdi Rigoletto w Ferrara Opera House we Włoszech i Opera House w Copparo we Włoszech (2010), „Il Principe Porcaro” słynnego włoskiego kompozytora Nino Rota w Ferrara Verdi Opera i Operze Copparo, 2011 roku towarzyszyła  znakomitej rosyjskiej śpiewaczce IYA POLI VANOVA w Ferrara Verdi Opera (koncert był transmitowany przez TV Ferrara), w 2011 roku brała udział w próbach i przedstawieniach operowych G. F.Hendela Giuglio Cesare, podczas których współpracowała ze światowej sławy dyrygentem barokowym Ottavio Dantone, śpiewakami: Sonia Prina, Maria Grazia Schiavo, Ricardo Novaro, Jose Maria Lo Monaco, Paolo Lopez oraz słynnym reżyserem Alessio Pizzech, była Dyrektorem artystycznym podczas wymiany artystycznej w Chinach dyrektora Conservatorio statale „Giloramo Frescobaldi” di Ferrara -PAOLO BIAGINI, w 2013 r. solowy koncert fortepianowy w PALAZZO BONACOSSI w Ferrarze we Włoszech, w 2015 r. była Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Muzyki Wokalnej Lanzhou w Chinach, Organizowanego przez Hongkong International Musicians Association, w 2017 była Dyrektorem artystycznym w produkcji operowej Alceste Ch. W.Glucka, w Ferrarze i otrzymałam certyfikat Wybitnego Dyrektora artystycznego, w latach 2017-2019 była zapraszana jako Kierownik muzyczny przez ADAS Opera Research Center w Mediolanie we Włoszech oraz Towarzystwo muzyki klasycznej Verdi Busseto National Opera – brała udział w produkcjach: Don Giovanni, Don Pasquale, Tosca, Lucia di Lammermoor. Madama Butterfly, Così fan tutte, w maju 2019 r., na zaproszenie China National Grand Theatre, oraz National Centre for Performing Arts i Italian George Solti, sponsorowany przez Rolex Achievement Hall „2019 Solti Chinese Master Class”, pełniła rolę Dyrektora artystycznego.
W marcu 2022 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.

Details

Date:
11 września, 2022
Time:
12:00 - 14:00
Event Category: