Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Uroczysty koncert jubileuszowy

15 czerwca, 2023 - 18:30 - 20:30

Uroczysty koncert jubileuszowy łączący
45-lecie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
oraz 605-lecie nadania praw miejskich Łomży

Sala koncertowa FKWL

INGA WAWRZYNKOWSKA – skrzypce
ADAM KALINOWSKI – wokal
BOGDAN KIEREJSZA – skrzypce
JACEK SZYMAŃSKI – tenor

 Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent


Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

SPONSORZY KONCERTU

 

CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny – 25 zł
2. Bilet ulgowy – 20 zł – przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
– emerytom, rencistom,
– rodzicom lub opiekunom dziecka,
– osobom  dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny,
– posiadaczom odznaki „Zasłużony działacz kultury”,
– osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna
oraz
– nauczycielom szkół muzycznych, grupom zorganizowanym powyżej 15 osób i opiekunom osób niepełnosprawnych
3. Bilet specjalny – 10 zł – przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
– uczniom i studentom do 25 roku życia, dzieciom posiadającym Karty Dużej Rodziny i innym grupom na podstanie zarządzenia Dyrektora FKWL
Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.

INGA WAWRZYNKOWSKA
Inga Wawrzynkowska ma 19 lat. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży w klasie skrzypiec mgr Moniki Zarzyckiej, a od 2022 roku studiuje na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. dr hab. Marcina Baranowskiego. Skrzypaczka jest laureatką wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. III Internationaler FEURICH Wettbewerb für Klavier, Gesang, Kammermusik und Komposition – I miejsce, Wiedeń; International Music Competition Hohenpriessnitz-Lipsk 2019 – II miejsce, Hohenpriessnitz-Lipsk; XV Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków – I miejsce, Rybnik; ISCART International Music Competiton – I miejsce, Lugano. Oprócz tego skrzypaczka brała udział w licznych kursach skrzypcowych m.in. we Florencji, w Hamburgu, w Sindelfingen, w Łańcucie, w Poznaniu, w Warszawie.
Inga Wawrzynkowska jako solistka wystąpiła pod batutą znakomitych polskich i zagranicznych dyrygentów: Jan Miłosz Zarzycki (Polska), Wojciech Rodek (Polska), Grigor Palikarov (Bułgaria), Igor Verbitski (Rosja), Pascual Cabanes Fabra (Hiszpania), Vladimir Bormotov (Białoruś). Inga
Wawrzynkowska jest wielokrotną Stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Starosty Łomżyńskiego. Skrzypaczka pracowała pod kierunkiem znakomitych pedagogów wiolinistyki, profesorów światowej sławy: Reiko Otani (Japonia), Michael Vaiman (Niemcy, Izrael), Yair Kless (Izrael, Austria), Zakhar Bron (Rosja), Konstanty Andrzej Kulka (Polska), Agata Szymczewska (Polska), Janusz Wawrowski (Polska), Bartłomiej Nizioł (Polska, Szwajcaria), Mariusz Patyra (Polska), Bartosz Bryła (Polska).

ADAM KALINOWSKI
Adam Kalinowski “KALINOVSKI” śpiewa oraz gra na gitarze od 2007 r., mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku Ekonomia, na Uniwersytecie Gdańskim (praca magisterska pt. “Funkcjonowanie i rozwój na rynku muzycznym na przykładzie zespołu muzycznego BLACK JEANS”).
Laureat II miejsca XI edycji The Voice of Poland z 2020 roku oraz V miejsca V edycji Idola z 2017 roku.
W latach 2017 – 2021 wokalista zespołu BLACK JEANS współtworzonego razem z m.in. z Bartkiem Pawlusem (Bracia, Akurat, Kasia Kowalska), Pawłem Grudniakiem (Kasia Kowalska), Sebastianem Piekarkiem (IRA, Doda, Human, Bracia), z którym jesienią 2020 roku wydał trzeci singiel pt. „Wodospady” promujący płytę „Pokolenie Y” (wydaną wiosną 2019 roku). Klip zdobył ponad 700 tys. wyświetleń w serwisie YouTube.
Znany jest również z koncertu, który zagrał w oknie swojego mieszkania w gdańskim Wrzeszczu tuż po rozpoczęciu pandemii. Występ został zarejestrowany, a wideo zrobiło furorę w Internecie i ogólnopolskich mediach.
W swoim dorobku koncertowym występował na jednej scenie z takimi artystami jak: Edyta Górniak, Piotr Cugowski, Enej, Margaret, Łzy, Perfect, Jula, Viki Gabor, Roksana Węgiel, Alicja Szemplińska, Luxtorpeda i inni. Koncertował na zagranicznych scenach m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Islandii czy Niemczech.
Jesienią 2021 roku wydał album „Być może ostatnia płyta”, który promują 3 single: „Solo Act” (w którego teledysku wzięli udział finaliści XI edycji The Voice of Poland m. in Krystian
Ochman) „Dzień w dzień” oraz „Papierowe Miasta”.
Aktualnie Kalinovski gra koncerty ze swoim zespołem promujące najnowsze wydawnictwo a także promuje solową trasę “Wiecznie Żywi”, w których oprócz autorskich utworów wykonuje piosenki Artystów – idoli, których już nie wśród nas.
Z początkiem roku planuje również wydać kolejne autorskie utwory zwiastujące kolejne wydawnictwo płytowe.

 

BOGDAN KIEREJSZA
Skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na całym świecie, m.in. w „Al Hashemi II” w Kuwejcie, w słynnej „Opera House” w Katarze, w „Abu Dhabi Theatre” i „Emirates Palace” w Abu Dhabi, czy na Uniwersytecie Stanforda w USA, a recenzje z koncertów były entuzjastyczne. W Polsce, jako solista ma na swoim koncie występy z Filharmonią Bałtycką, Olsztyńską, Gorzowską, Zabrzańską, z gdańską Cappellą Gedanensis, z Suwalską Orkiestrą Kameralną, jako solista koncertował również w Filharmonii Warszawskiej, Krakowskiej, wielokrotnie z Polską Orkiestra Radiową oraz z Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie. Za krzewienie kultury polskiej, od Ministra Kultury i Sztuki otrzymał stypendium artystyczno-naukowe, a w 2014 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności twórczej, artystycznej i animacyjnej. Jest również kompozytorem muzyki do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, reklamowych, sztuk teatralnych, m.in. ”8 Kobiet” w reżyserii Jerzego Bończaka, programów i czołówek telewizyjnych oraz ilustracji muzycznych do różnego rodzaju form wizyjnych, realizowanych na zlecenie studiów filmowych w wielu krajach Europy i Azji. Jest autorem hymnu „Inki”, hymnu „Santo Subito” napisanego z okazji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II, oraz hymnu Kongresu Kobiet. W 2013r. stworzył projekt muzyczny „The Violin Symphony Show”, będący nowoczesnymi interpretacjami najpiękniejszych standardów muzycznych w niezwykle energetyzujących aranżacjach. Repertuar koncertów to podróż po różnych miejscach, zakątkach świata, epokach i stylach muzycznych, ukazujących wielobarwność skrzypiec w bardzo różnych odsłonach, mieszających style, brzmienia i kultury. Charyzma artysty oraz unikalne połączenie skrzypiec z muzyką rockową, filmową i klasyczną, potrafią rozbudzić zmysły najbardziej wymagającej widowni. W 2013 roku repertuar z projektu „the Violin Symphony Show” zaprezentował po raz pierwszy na festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, co spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem publiczności, a utwory jego kompozycji – „Voyage d’Amour” oraz „Sufrir Por Amor Tango” trafiły na 2 płytowe albumy „El Tango Emocion” oraz „Tango So Nice”, wydane nakładem wytwórni płytowej Magnetic Records.

JACEK SZYMAŃSKI
W roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.
Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.
Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 6 września 2020 r. w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” dla uczczenia 35-lecia pracy artystycznej Dariusza Wójcika.
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko – Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce „Wesoła Wdówka” F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku).
W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie.
W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.
Wyreżyserował m.in.:
* Johann Strauss – operetka „Zemsta Nietoperza”
* Giusepe Verdi – opera „Nabucco” (2 inscenizacje)
* Giuseppe Verdi – opera „Traviata”
* Giuseppe Verdi – opera „Rigoletto” (2 inscenizacje)
* St. Moniuszko – opera „Straszny dwór” (2 inscenizacje)
* St. Moniuszko – opera „Halka” (2 inscenizacje)
* G. Puccini – opera „Tosca”
* W.A. Mozart – opera „Wesele Figara” (3 inscenizacje)
* G. Rossini ” – opera „Cyrulik sewilski”
* G. Donizetti – opera „Don Pasquale” (3 inscenizacje)
* G. Verdi” – opera „Makbet” oraz szereg koncertów.
W „Roku Moniuszkowskim” (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn).
W 2009 r. wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO.
W 2013 r. uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
Od 2013 r. prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
* W roku 2013 w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie dr Jacek Szymański prowadził Kurs Mistrzowski dla Młodych Śpiewaków – studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku.
* W roku 2014 w ramach Jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie wraz z prof. Urszulą Krygier prowadził Kurs Mistrzowski Interpretacji Polskiej Pieśni Romantycznej dla studentów polskich uczelni muzycznych.
* W roku 2015 w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie wraz z Agnes Wolską prowadził Międzynarodowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków, którego motywem przewodnim była opera światowa od baroku do weryzmu.
* W roku 2016 w ramach Jubileuszowego XVII Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie wraz z prof. Bogdanem Makalem prowadził Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków.
Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki.
Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami:
* W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”.
* W 2006 r. otrzymał tytuł HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego „Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską”.
* W 2008 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
* W 2009 r. z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL „ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO”.
* W 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.
* W 2014 r. został laureatem II miejsca w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii aktor w województwie pomorskim.
* W 2016 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie Kultury z okazji 20-lecia Teatru Otwartego w Gdańsku.
Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Scen Polskich.
W maju 2018 r. – przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich – sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki – z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury.
W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Jacka Szymańskiego Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2020” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego.
Posiada nagranie płytowe, radiowe i telewizyjne.

Szczegóły

Data:
15 czerwca, 2023
Godzina:
18:30 - 20:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala koncertowa FKWL
ul. Zawadzka 1
Łomża,
+ Google Map