Virtuosos Españoles – Sacrum et Musica 2023

MIGUEL PUCHOL (HISZPANIA) – fagot

W programie m.in.: W.A. Mozart, I. Albeniz

AITOR LLIMERA GALDUF
Naukę gry na oboju rozpoczął w Escuela de la Banda Primitiva de Llíria pod kierunkiem swojego ojca Vicenta Llimerá. Naukę kontynuował w Conservatorio Profesional de Música de Llíria, a następnie w Conservatorio Superior de Música “Joaquín Rodrigo” w Walencji, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem w klasie oboju Francisco Salanova. Studiował również kompozycję. Ponadto uzykał tytuł doktora w dziedzinie sztuki (dyplom z wyróżnieniem) na Universitat Politècnica de València.
Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: Certamen Nacional de Interpretación Intercentros, Concurso Nacional de Jóvenes Intérpretes de Castellnovo oraz Concurso Internacional de Jóvenes Intérpretes de Llíria. W czasie studiów był członkiem Joven Orquesta Nacional de España, Orquesta Sinfónica de Jóvenes Latinoamericanos, Orquesta Iberoamericana oraz Jove Orquestra de la Generalitat Valenciana.
Współpracował także z Orquesta Nacional de España, Orquestra de la Comunitat Valenciana, Orquestra de València, Orquesta Ciutat de Barcelona i Nacional de Catalunya, Orquesta Simfònica ADDA, Orquesta de la Región de Murcia, Orquesta Simfònica de Castelló y Grup Instrumental de Valéncia, pod batutą takich dyrygentów jak: Gustavo Dudamel, Jordi Savall, Jirí Bêlohlávek, Mark Elder, Rafael Frühbeck de Burgos, José Antonio Abreu, Manuel Galduf, Juanjo Mena, Franz Paul Decker, Lutz Köhler, Josep Pons, Jan Cober, Christian Vasquez, Josep Vicent, Eiji Oue, Pablo González, Salvador Brotons, Juan Miguel Romero czy Henrie Adams.
Jako solista występował z Orquesta de València, Banda Municipal de Barcelona, Banda Municipal de Santiago de Compostela, Orquesta del Conservatorio Superior de Castilla la
Mancha, Jove. Orquestra de la Generalitat Valenciana, Valencia Camerata, Banda de la Universitat Politècnica de Valencia, Orquesta y Banda Sinfónica de la Primitiva de Llíria y Orquesta del Conservatori Profesional de Música de Llíria.
Prowadził kursy mistrzowskie w UDK w Berlinie, Conservatorio Superior de Música “Joaquín Rodrigo” de Valencia, Iberacademy (Kolumbia), Universidad EAFIT de Medellín, Universidad de Medellín, Conservatory of Music Luisa D’Annunzio de Pescara (Włochy) oraz w wielu innych hiszpańskich konserwatoriach, m.in w Almansa, Llíria czy Cullera. Był profesorem oboju w Conservatorio Superior de Castilla-La Mancha. Jest członkiem-założycielem zespołu Obac, kwintetu Vent a Cinc i duetu Mora & Llimerá, a także profesorem oboju i rożka angielskiego w Banda Municipal de Barcelona. Jest profesorem gry na oboju w Conservatorio Municipal “José Iturbi” de Valencia.

PEDRO VICENTE ALAMA
Kontynuator muzycznej tradycji swojego rodzinnego miasta Liria, uczący się w Banda Primitiva de Llíria oraz w Konserwatorium w Walencji, które ukończył z wyróżnieniem i licznymi nagrodami. Niezwykle kreatywny muzyk, zapraszany jako dyrygent i solista do orkiestr: ADDA Sinfónica de Alicante, Orquesta Sinfónica Simón Bolivar, Orquesta Universidad de Braga, Filarmónica de Braga, Camerata Instrumental Italiana Trieste, Orquesta Sinfónica de Andalucia, Harmonie Ensemble, Orquesta de Guimaraes, Orquesta Universidad do Minho , Banda Sinfónica Municipal de Madrid, Banda Sinfónica Municipal de Albacete, Málaga Brass Band, Banda Sinfónica Municipal de Sevilla, Banda Municipal de Pamplona, Banda Municipal de Badajoz, Banda Municipal de Castellón, Banda Municipal de Las Palmas de Gran Canaria, Banda Municipal de Granada.
Członek Joven Orquesta Nacional de España, współpracujący z Joven Orquesta de la Comunidad Europea. Jego karierę zawodową ukształtował klarnecista i mentor José Miguel Martínez Falomir. Studiował w Academia de la Suiza Italiana w klasie Karla Leistera oraz w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie Sjefa Douwesa, które ukończył z wyróżnieniem. Współpracował z wieloma klarnecistami: M. Zukosky, W. Meyer, H. Deinzer, J.L. Estelles, J.E. Lluna, M. Enguidanos, J.L. Saiot i A. Pay.
Współpracuje z nauczycielami: Vladimirem Ashkenazym, Pablo Sánchezem Torrellą, Manuelem Galdufem, Antonim Rósem Marbá, Enrique Garcią Asensio, Salvadorem Másem, Victorem Pablo Pérezem, Lucasem Foosem, Peterem Maagiem i Edmonem Colomerem.
Współpracownik Orquesta Ciudad de Granada oraz Orquesta de Córdoba. Jego występy są bardzo wysoko ocenianie przez krytyków muzycznych.
Jest członkiem Koła Nauczycieli Muzyki i A.A.E.E, profesor konserwatoriów w Salamance, Kartagenie, Requenie, Alicante i Walencji.
Nagrodzony I nagrodą w Cullera Contest (2003), I nagrodą w Altea Contest (2005), I nagrodą na WMC w Kerkrade-Holland (2009), gdzie jego występ został oceniony przez jury jako „prawie doskonały”. W lipcu 2014 otrzymał II nagrodę w Sekcji Honorowej Międzynarodowego Konkursu w Walencji.
Obecnie jest profesorem klarnetu w Konserwatorium w Walencji.

MIGUEL PUCHOL
Miguel Puchol urodził się w Llirii w 1972 roku i w tym samym mieście rozpoczął naukę gry na fagocie u profesora D. Pascuala Sancho. Naukę kontynuował w Konserwatorium w Walencji w klasie D. Miguela Lópeza Falomira, które ukończył z wyróżnieniem. Ukończył z wyróżnieniem studia w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Madrycie w klasie D. Vicente Merenciano.
W 1992 roku wstąpił do J.O.N.D.E. gdzie kształcił się u takich profesorów jak Karl Otto Hartman, Dag Jensen, Gunter Phizmayer, Asger Swendsen. W tym samym czasie pobierał lekcje mistrzowskie u takich profesorów jak Gustavo Núñez i Sergio Azzolini. Ukończył także studia podyplomowe u Stefano Canuti.
Od 1993 roku jest pierwszym fagocistą w Cordoba Orchestra, gdzie również występował jako solista.
W latach 2007-2011 roku współpracował jako solista z Valencia Orchestra pod dyrekcją Yarona Trauba. Od 2002 roku jest nauczycielem fagotu w Konserwatoriach Generalitat Valenciana.

8 października, 2023

Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu