Z arią i piosenką

TATIANA BARANOVSKAYA – fortepian

W programie: J.S. Bach, G. Bizet, S. Moniuszko, I.J. Paderewski

JOANNA CORTES
„Każde jej pojawienie się na scenie elektryzuje publiczność” pisał krytyk „Newsday” po przedstawieniu „Toski” z jej udziałem, pod dyrekcją Antona Coppoli w Nowojorskiej National Grand Opera (grudzień,1990).
Solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Jej debiut w partii Tatiany („Eugeniusz Oniegin”,1980) na scenie Opery Wrocławskiej uznano za „narodziny wielkiego talentu” – jak napisał wówczas Wojciech Dzieduszycki.
Kreację Abigaille w „Nabucco” G.Verdiego, na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi – nagrodzono Srebrnym Pierścieniem, przyznanym za najciekawsze osiągnięcie sezonu 1987/1988.
Za rolę Carmen, jako najlepszej roli kobiecej, w sezonie 1991/1992, otrzymała Złotą Maskę, przyznaną przez łódzkich recenzentów teatralnych.
Śpiewała z Placido Domingo podczas pamiętnego koncertu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi „Serce za Serce”, w Zabrzu (1992).
Melomani pamiętają jej interpretacje wielkich ról sopranowych i mezzosopranowych:
Lady Makbet („Makbet” – G.Verdi), Salome („Salome” – R.Strauss), Tosca („Tosca” – G.Puccini), Abigaille („Nabucco” – G.Verdi), Halka („Halka” – S.Moniuszko), Fedora („Fedora” – U.Giordano), Carmen („Carmen” – G.Bizet), Adalgiza („Norma” – V.Bellini), Sieglinda („Walkiria” – R.Wagner) – wszystkie kreowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, z którym współpracuje  do dzisiaj.
Artystka występowała również m.in. w partii Elżbiety de Valois („Don Carlos” – G.Verdi), Matki Joanny („Diabły z Loudun” – K.Penderecki), Madame Butterfly („Madame Butterfly – G.Puccini), Roksany („Król Roger” – K.Szymanowski), Małgorzaty („Faust” – Ch.Gounod), Santuzzy („Rycerskość wieśniacza” – P.Mascagni), Chryzotemis („Elektra” – M.Theodorakisa, światowa premiera w Luxemburgu, 1995).
Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim, biorąc udział w wykonaniach jego „Dies Irae”, „Polskiego Requiem”, „Te Deum”, „Diabły z Loudun”, „Ubu Rex”.
Jej koncerty estradowe i spotkania autorskie spotykają się z wielką sympatią widzów.
W grudniu 2002, wraz z czołowym polskim pianistą – Waldemarem Malickim, nagrała płytę „Cafe ole!” (nr kat. DUX 0403) z piosenkami hiszpańskimi (las coplas), określaną przez recenzentów jako „muzyczna niespodzianka dużego kalibru” („Kalejdoskop”, maj 2003).
Z powodzeniem występuje z autorskim recitalem piosenek z repertuaru Marleny Dietrich – „Lili Marleen”.
Laureatka odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Dla Kultury – Gloria Artis (maj 2010).

KWARTET ALLA BREVE założony został w 1992 roku przez Jana Zugaja, muzyka Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pozostali członkowie kwartetu to również artyści FKWiL. Alla Breve w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od baroku do czasów współczesnych, jak również muzykę filmową i standardy muzyki jazzowej. Kwartet koncertuje w Polsce, kilka koncertów odbył w Niemczech.

16 września, 2018